Jak informuje PAP Biznes, Polskie Sieci Energetyczne przyjęły właśnie "Plan rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną".
Scenariusz przyjęty przez PSE zakłada znaczący rozwój morskich farm wiatrowych. Wymaga on znacznego wzmocnienia sieci energetycznej na północy kraju.
Autorzy planu podkreślają, że najbliższe lata będą wymagały wielkich zmian w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. A to wymaga sporych nakładów finansowych.
Na czym mają polegać zmiany? Przede wszystkim do 2040 roku udział jednostek węglowych w wytwarzaniu energii ma spaść w Polsce do zaledwie 20 proc. To i tak sporo, biorąc pod uwagę założenia neutralności klimatycznej w Unii Europejskiej.
Jednocześnie PSE twierdzi, że za 20 lat udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym powinien sięgnąć nawet 40 proc. M.in. tego obszaru mają dotyczyć inwestycje, na które właśnie przeznaczono ponad 14,1 mld złotych.
Według ekspertów zapotrzebowanie na energię w Polsce z roku na rok będzie rosło. W 2020 jest to niespełna 160 terawatogodzin, podczas gdy za 20 lat liczba ta wzrośnie do ponad 204 TWh.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl