Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Sklepy chcą szczepić pracowników. Rząd zapowiada pilotaż, ale nie wiadomo, kto się załapie

132
Podziel się:

Handel chce szczepić swoich pracowników. Biedronka, największy prywatny pracodawca w kraju, napisała nawet do rządu list. Odpowiedzi się nie doczekała. Na razie gabinet Mateusza Morawieckiego planuje pilotaż szczepień w zakładach pracy. Jednak które firmy go przeprowadzą, pozostaje tajemnicą.

Sklepy chcą szczepić pracowników. Rząd zapowiada pilotaż, ale nie wiadomo, kto się załapie
Pracownicy Biedronki nie trafią do pilotażu szczepień w firmach (Materiały prasowe, biedronka)

Rząd chce rozszerzyć akcję szczepień przeciwko koronawirusowi. Mają je organizować także zakłady pracy. Duże sieci sklepów tylko na to czekają. Już pod koniec marca Biedronka, Lidl Polska, Auchan Polska i Żabka Polska deklarowały, że są gotowe zorganizować mobilne punkty szczepień dla pracowników.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, wspólnie z Polską Izbą Handlu, Polską Radą Centrów Handlowych i "Solidarnością", już w połowie lutego wystosowały apel do rządu o priorytetowe zaszczepienie pracowników handlu.

- Niestety nie udało się przekonać rządu do systemu szczepień dzielonego na grupy zawodowe. A zależało nam na tym, aby chociaż w pierwszej kolejności zaszczepić pracowników handlu w wieku 50+ - mówiła wtedy Renata Juszkiewicz, prezes POHiD, w rozmowie z money.pl.

Chęć utworzenia punktu szczepień na terenie swojego zakładu deklaruje co piąta firma średniej wielkości - wynika z "Barometru Polskiego Rynku Pracy" Personnel Service. Nieco mniejszą chęć deklarują duże przedsiębiorstwa. Najmniej zainteresowane takim rozwiązaniem są małe firmy.

Biedronka chce szczepić

Niedawno w sprawie szczepień napisała do rządu spółka Jeronimo Martins Polska, czyli właściciel Biedronki. To największy prywatny pracodawca w kraju, zatrudnia ponad 70 tysięcy osób. Money.pl dotarło do pisma, jakie zarząd firmy wystosował do ministra Michała Dworczyka, czyli koordynatora Narodowego Programu Szczepień.

"Pragniemy zgłosić naszą pełną gotowość do rozpoczęcia programu szczepień w naszej organizacji, do czego już teraz jesteśmy przygotowani zarówno logistycznie, jak i finansowo" – pisało JMP do ministra Dworczyka już 19 kwietnia 2021 roku. Było to na krótko po pierwszych doniesieniach o tym, że taki program jest w rządzie rozważany.

Zobacz także: Poświadczenie szczepienia przepustką w hotelach i miejscach kultury. To dobry pomysł?

"Zwracamy się z prośbą o uwzględnienie sieci Biedronka w pierwszym etapie szczepień pilotażowych w prywatnych zakładach pracy" – pisali przedstawiciele sieci. Dodali, że jej pracownicy mają "bezpośredni kontakt z milionami klientów każdego dnia", a więc ich szczepienie będzie miało bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w kraju.

"Nasze stanowisko jest zgodne z postulatami pracowników zrzeszonych w zakładowych organizacjach związkowych" – podkreślili menedżerowie Biedronki. - Jeronimo Martins wystosowało do nas prośbę o wsparcie. Nam wszystkim zależy na szczepieniach, niestety są przypadki zgonów wśród pracowników – potwierdza w rozmowie z money.pl Piotr Adamczyk, szef zakładowej "Solidarności".

Kiedy ruszy pilotaż?

Właściciel Biedronki na rządową odpowiedź się nie doczekał. Według zapowiedzi Michała Dworczyka 10 maja ma ruszyć pilotażowy program szczepień w firmach. Do publicznej informacji podano jedynie, że mają to być 4 firmy prywatne i 4 spółki skarbu państwa. Nieznane są jednak ich nazwy ani zasady rządzące naborem do programu pilotażowego.

Chcieliśmy zapytać Michała Dworczyka o szczegóły przedsięwzięcia. Nie odbierał jednak telefonu i nie odpowiadał na SMS-y z pytaniami money.pl dotyczącymi tego jakie firmy, z jakich branż zostały wytypowane do pilotażu. Zapytaliśmy także Centrum Informacyjne Rządu. CIR odpowiedziało wymijająco.

"Obecnie, nie mając jeszcze konkretnych wniosków od firm, nie wiemy, które przedsiębiorstwa wezmą udział w procesie szczepień w pierwszej kolejności. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń, ale też liczba dostępnych szczepionek. Z uwagi na to, że producenci nadal dostarczają do Polski mniej preparatów niż wstępnie deklarowali, nie podajemy konkretnej daty pierwszych szczepień w zakładach pracy. Rozpoczną się one, jak tylko ustabilizuje się system dostaw" - napisało CIR.

Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu, w rozmowie z money.pl mówił, że Rada Przedsiębiorczości przekazała swoje propozycje rządowi, ale nie wiadomo, czy te właśnie firmy zostały zakwalifikowane do programu szczepień. Rada Przedsiębiorczości, w której skład wchodzą największe organizacje przedsiębiorców, nie ma oczywiście głosu wiążącego.

Kiedy ruszy program szczepień dla wszystkich firm?

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Michała Dworczyka 4 maja ma się zacząć proces zgłaszania firm, które chcą przeprowadzić szczepienia dla pracowników. Już nie w ramach pilotażu, ale programu dostępnego dla wszystkich. Same szczepienia miały zacząć się kilka dni po zapisach, obecnie wiadomo, że ten termin nie jest realny.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister Dworczyk zapowiedział, że będą opóźnienia. Powodem są ograniczenia dostaw. Do Polski przyjedzie o 1,1 mln dawek mniej niż było to planowane. Szczepienia w zakładach pracy mają jednak "na sto procent" ruszyć jeszcze w maju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
WYRÓŻNIONE
kolos
4 lata temu
nie po to pis nakłada obostrzenia, aby Biedronka i inne zakłady rozwiązały kłopot ze szczepieniami w tydzień...a wtedy co pis bedzie robił ? tematy o cpk, autach elektrycznych, promie, uzbrojeniu armii, rozwoju gospodarki są zabronione tak samo jak lpgt, dżendery i inne
FER
4 lata temu
WPROWADZENIE TEGO NAKAZU TO ZAMACH NA WOLNOŚĆ. TO ODEBRANIE KOLEJNEGO PRAWA DO ŻYCIA ZGODNEGO ZE SWOIMI PRZEKONANIAMI.
Bidas
4 lata temu
Ten rząd to totalny bajzel
NAJNOWSZE KOMENTARZE (132)
JMP-liznął od...
3 lata temu
Podoba mi sie w jakim stylu jest napisany artykuł. Tonacja jak by w RP nie było powszechnie dostępnej szczepionki już dla wszystkich grup wiekowych, a w dodatku odnosisz wrażenie że te 70K pracowników JMP śnią o tym jak ich pracodawca zaszczepi, gdzie na 5 Polaków tylko jeden jest zaszczepiony. Beszczelne typu w rządzie RP jak i w zarządzie Biedronki który musi liznąć odbyt Sionistycznym rządom oczywiście.
stachu
4 lata temu
nie rozumiem, robię zakupy dwa razy w tygodniu w biedronce bo mam najbliżej, te sklepy maja małą powierzchnię więc ludzie sa siłą rzeczy blisko siebie, ekspedjentki ciągle operuję pomiędzy kupującymi bo ciągle uzupełniają towar, na części kas nie ma już nawet ekranów oddzielajacych i przez te 14 miesecy plandemii nie słyszałem aby któraś z kobiet zchorowała a niedaj Boże zmarła, a poza tym w mieście ponad 100 tysiecznym słyszałem o trojgu lekarzy, którzy zmarli oficjalnie na coronę a byli już w podeszłym wieku, prze 14 m-cy nie wdziałem nekrologów na przychodniach, szpitalach czy innych budynkach związanych ze służbą zdrowia, a i jeszcze gdy pobierają krew to pielęgniarka ubrana jest w fartuch i ma maseczkę a gdy pobieraja ci wymaz to ubrani sa jak kosmici....?????
Monika
4 lata temu
Personel medyczny nie był zmuszany do szczepień. Jeżeli lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny nie zgłosił/a się na szczepienie, to nie był/a szantażowany/a utratą zatrudnienia, bo brakuje personelu medycznego. Wśród nauczycieli też są osoby, które nie zaszczepiły się. Może zdarzyć się, że za dwa lata pojawią się skutki uboczne szczepionek. Wtedy Państwo wypchnie na obywatela. Kogo będzie miał pieniądze to będzie leczył się, a biedni i najsłabsi pozostaną bez żadnej opieki i wsparcia. W Unii Europejskiej nie ma żadnych już podziałów w sprawie paszportów covidowych. Wszyscy nagle tacy zgodni.
pracownik
4 lata temu
Mało osób się szczepi dobrowolnie to się wezmą za zakłady pracy , zaczynając od największych a potem i te mniejsze , niby są dobrowolne ale przy tej małej ilości zaszczepionych zrobią tak że chcesz pracować to się zaszczep (właśnie znajomy z Włoch dzwonił że tam zaczynają coś takiego wprowadzać ), i kto tu mówi prawdę sami sobie odpowiedzcie.
To może
4 lata temu
krótki cytat z tego portalu z 2019 roku o sieciach handlowych w Polsce: 231 miliardów złotych przychodów, a tylko 8,4 mld zł zysku brutto i od tego należne "marne" 1,6 mld zł podatku dochodowego. I Biedronka ma jakieś roszczenia czy prośby do polskiego rządu? Jakim prawem?
...
Następna strona