Jak czytamy w "Tygodniku gospodarczym" przygotowanym przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) w Polsce notuje się jeden z największych w Europie i zdecydowanie większy niż średnia unijna odsetek własności mieszkań i domów.
"Tak wysoki odsetek własności nie powinien jednak zadowalać, przede wszystkim ze względu na wiek mieszkań i domów w Polsce. Okazuje się, że większość z nich budowana była podczas zmian ustrojowych lat 90. XX wieku. Ponadto, jak pokazują najnowsze dane z 2022 r., w związku z pogarszającą się globalną sytuacją gospodarczą, liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań mierzona powierzchnią mieszkań spadła r/r o 18 proc., co było m.in. wynikiem wysokich stóp procentowych przekładających się na możliwości inwestycyjne gospodarstw domowych", podają ekonomiści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami
Jak wynika z przytoczonych przez PIE danych, ograniczona dostępność mieszkań jest jedną z głównych przyczyn faktu, że w Polsce 49 proc. osób w wieku 18-34 lata mieszka z rodzicami.
Analitycy podają, że w krajach Unii Europejskiej skala tego zjawiska jest większa tylko na Malcie, w Słowacji i w Bułgarii, a najbogatsze kraje, jak Holandia, Szwecja czy Finlandia charakteryzują się co najmniej dwukrotnie niższym odsetkiem tzw. gniazdowników.
"Wysoki udział mieszkań powstałych do lat 90. oraz wysoki odsetek ludzi młodych mieszkających z rodzicami wskazuje na występujący niedobór podaży na rynku mieszkań. Ponadto, ich dostępność została ograniczona przez niestabilną obecnie sytuację gospodarczą oraz podwyższone poziomy stóp procentowych przekładające się na zdolność młodych do finansowania zakupu", czytamy w analizie PIE.