Turystyka to silna gałąź gospodarki każdego państwa. To z jednej strony oczywiście promocja, ale z drugiej przede wszystkim siła napędowa rozwoju ekonomicznego. Nic więc dziwnego, że znajduje należne miejsce w Strategii rozwoju Województwa Małopolskiego.
6,5 miliardów dla Krakowa
Małopolska to unikalny region – aż 14 obiektów wpisanych na listę UNESCO, królewski Kraków, solne miasta Bochnia i Wieliczka, obóz zagłady w Oświęcimiu, Tatry i niezwykłe doliny. Oprócz tego uzdrowiska z Krynicą i Szczawnicą na czele, oraz parki narodowe i krajobrazowe, unikatowa przyroda, źródła geotermalne. Małopolska to również miasta i miasteczka, wsie przyciągające gospodarstwami agroturystycznymi, obwarzanek i oscypek, tradycja i folklor, kulinarne specjały…
Dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze musi być chronione, by korzystały z niego także przyszłe pokolenia. Każdy kraj i region robi to na swój sposób, promując turystykę zarówno na szczeblu centralnym, jak i wojewódzkim, w różny sposób zachęcając do odwiedzin.
W 2018 roku do Krakowa ściągnęło 13,5 mln gości z Polski i świata, którzy zostawili w stolicy regionu 6,5 mld zł. W 2019 r. może paść kolejny rekord.
Nowy pomysł na 500+
Nad rozwojem turystyki trzeba się więc zastanowić i warto o tym rozmawiać. Weź więc udział w debacie on-line, organizowanej w niedzielę, 6 października.
Do udziału w niej zaproszono wicepremiera i ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, wiceprzewodniczącego Rady Programowej ds. Rozwoju i Promocji Turystyki w Małopolsce Andrzeja Gut-Mostowego oraz wicemarszałka województwa małopolskiego Tomasza Urynowicza.
Panowie będą dyskutować o rozwoju regionu właśnie w kontekście turystyki.
Będzie mowa m. in. o: możliwości wprowadzenia społecznego bonu turystycznego dla młodzieży, seniorów, osób mniej zamożnych (istnieją np. we Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech), opłacie turystycznej, tworzeniu stref inwestycyjnych i budowy obiektów w bliskiej odległości (np. wyciągów narciarskich, basenów), sposobów stabilnego finansowania górskich służb ratowniczych.
Relacja live z transmisji, która odbędzie się w zakopiańskim hotelu Logos przy ul. Grunwaldzkiej 10, rozpocznie się o godz. 18.00, w niedzielę 6 października.