"500+" na pierwsze dziecko
W maju prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy dotyczącą rządowego programu "500+" skierowanego do rodzin.
- Program "500+" zrewolucjonizował życie polskiego społeczeństwa. Jeśli spojrzymy na statystyki dot. ubóstwa, to zobaczymy, że spadło o 90 proc. To nie jest jałmużna, to jest udział państwa w wychowaniu dzieci, które są dobrem narodowym - mówił wówczas prezydent.
W ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci wprowadzono kilka istotnych zmian. Obowiązywać będą one już od 1 lipca br. Najistotniejsza z nich dotyczy wypłaty "500+" również na pierwsze dziecko oraz brak kryterium dochodowego.
Zobacz: Podatek handlowy przełoży się na ceny. "500 plus" wydamy w sklepach
Według szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci.
- Jeśli na koniec prezydentury będę mógł usłyszeć od polskiej rodziny, że żyje im się bezpieczniej, lepiej, żyje wygodnie, to uznam, że główny cel, który sobie postawiłem, został osiągnięty. Dziękuję, że mogłem tę ustawę dziś podpisać - dodał Andrzej Duda po podpisaniu ustawy.
"500+" na pierwsze dziecko. Wniosek - zmiany
Znowelizowany program "500+" zakłada także kilka ważnych zmian we wnioskowaniu. Do lipca wniosek rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadły.
Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące. Jak zapowiada resort rodziny zmiany w programie "500+" ograniczą również biurokrację.
Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji o tym fakcie np. drogą mailową.
Czytaj również: Morawiecki zainaugurował nowe "500+". "Zamieniliśmy złote karuzele VAT-owskie na ten wspaniały program"
Zmiany w programie "500+" obejmą także dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych m.in. typu interwencyjnego, socjalizacyjnego oraz specjalistyczno-terapeutycznego.
Świadczenie to przyznawane będzie na wniosek dyrektora placówki. Jak zapewnia resort rodziny, w tym przypadku pieniądze z "500+" w szczególności powinno być przeznaczane na rozwój zainteresowań wychowanków, a także zwiększanie ich szans edukacyjnych oraz rozwojowych.
Wnioski o świadczenie "500+" będą przyjmowane od 1 lipca 2019 r. drogą elektroniczną, natomiast w formie papierowej od 1 sierpnia. Należy złożyć je raz w roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl