Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

"500 plus". Wniosek online - gdzie złożyć i w jakim terminie? Zmiany w świadczeniu

0
Podziel się:

Wniosek online o znowelizowany program "500 plus" można składać już od poniedziałku. W świadczeniu wprowadzono kilka istotnych zmian, podpowiadamy, czego dotyczą.

"500 plus" - wniosek online. Zmiany w świadczeniu
"500 plus" - wniosek online. Zmiany w świadczeniu (PAP)

"500 plus". Wniosek online - gdzie złożyć i w jakim terminie?

W ustawę o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (tzw. 500 plus)
wprowadzono kilka istotnych zmian. Główne z nich dotyczą wypłaty środków także na pierwsze dziecko, nie jak do tej pory jedynie na drugie i kolejne oraz zmiany we wnioskowaniu.

Od poniedziałku można składać wnioski o "500 plus" w wersji elektronicznej. W formie papierowej dokumenty będą przyjmowane od 1 sierpnia. Wniosek online można złożyć za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, rządowego portalu Empatia (empatia.mpips.gov.pl) lub platformy usług elektronicznych ZUS.

Na złożenie wniosku czas jest do końca września. Wówczas rodziny dostaną pieniądze z wyrównaniem. Z kolei osoby, które złożą wnioski w październiku czy listopadzie, na wyrównanie nie mogą liczyć.

Zobacz także: Zobacz: Minister Emilewicz złoży wniosek o 500+. "Dorównujemy do europejskiej średniej"

"500 plus". Zmiany we wnioskowaniu i brak kryterium dochodowego

Zmiany w programie "500 plus" obejmą także brak kryterium dochodowego. Według szacunków resortu pracy po zmianach ze świadczenia skorzysta niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka wyniesie 17 mld złotych.

Do lipca wniosek o "500 plus" rodzice musieli złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnili, pieniądze za ten miesiąc przepadały. Zmiany sprawiły, że opiekunowie mają trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

Zlikwidowany został także obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu. Gminy będą informowały o tym za pomocą poczty elektronicznej.

Dodatkowo nowelizacja ustawy zapewnia ciągłość świadczenia w przypadku śmierci rodzica, na które świadczenie zostało przyznane. Pieniądze z programu "500 plus" otrzyma drugi z rodziców "z automatu". Do tej pory w powyższej sytuacji drugi z nich musiał złożyć "swój" wniosek ponownie.

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)