"500 plus" na pierwsze dziecko
Pod koniec kwietnia Sejm przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedna z najważniejszych zmian dotyczy wypłaty świadczenia "500 plus" również na pierwsze dziecko. Obecnie pieniądze wypłacane są dopiero na drugie i kolejne.
Nowelizacją ustawy zajmie się teraz Senat podczas zaplanowanych do piątku obrad. Jak podkreśla ministerstwo rodziny zmiany w programie "500 plus", po podpisaniu przez prezydenta, wejdą w życie od 1 lipca.
Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski przez Internet. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła minister rodziny Elżbieta Rafalska.
"500 plus". Zmiany w programie
Nowelizacja ustawy o programie "500 plus" zakłada także likwidacje progu dochodowego.
- Zmiany, które przyjęła Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie - zapewnia Elżbieta Rafalska.
Według szacunków resortu pracy po zmianach z programu skorzysta niemal 7 mln dzieci. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w programie "500 plus" ograniczą również biurokrację.
Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie samej informacji.
Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.
Nowelizacja ustawy wydłuża także z jednego do trzech miesięcy termin na składanie wniosków o świadczenie na nowo narodzone dziecko oraz rozszerza program na dzieci umieszczone w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.