Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Dagmara Dąbek
|

8 rzeczy, których nauczyłeś się w szkole, a które nie są prawdziwe

46
Podziel się:

Edukacja jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka. Uczymy się przez całe życie, ale to w latach szkolnych dzieci chłoną podstawową wiedzę na temat życia i świata. Rozwój nauki sprawia natomiast, że nie wszystko z tego, co dawniej przekazywali nam nauczyciele, jest dziś aktualne. Czego uczyliśmy się kiedyś, a dziś okazuje się nieprawdą?

8 rzeczy, których nauczyłeś się w szkole, a które nie są prawdziwe
Pewne "fakty", których nas uczono, są już dziś nieaktualne (Adobe Stock, Chalabala, www3d)

1. Diament jest najtwardszym istniejącym materiałem

W szkole uczono nas, że diament jest najtwardszą substancją, a my przez wiele lat w to mocno wierzyliśmy. Tymczasem to jeden z wielu mitów powielanych przez nauczycieli. Naukowcy, którzy tak twierdzą, opublikowali swoje badania w "Physical Review Letters" w marcu 2021 r. Uczeni, posługując się symulacją komputerową, obliczyli, że najtwardszą substancją, o 58 proc. bardziej wytrzymałą od zwykłego diamentu, jest jego odmiana znajdowana w meteorytach – lonsdaleit. Twardsza od diamentu (o 18 proc. bardziej wytrzymała) jest także WBT, odmiana azotku boru o strukturze przypominającej diament. To niezwykle rzadka substancja, występująca w niewielkich ilościach. Diament nie jest zatem na pierwszym miejscu.

2. Ameryka została odkryta w 1492 roku i dokonał tego Krzysztof Kolumb

Większość rzeczy, których uczyliśmy się w szkole o Krzysztofie Kolumbie, jest nieprawdziwa. Jednym z głównych mitów dotyczących jego osoby jest informacja o jego odkryciach — a dokładniej o odkryciu Ameryki w 1492 roku. Ta ziemia była już od wieków zamieszkiwana przez rdzennych Amerykanów. Co więcej, wielu naukowców jest przekonanych, że ​​inni podróżnicy z Europy, Azji czy Afryki zawitali do Ameryki na długo przed przybyciem Kolumba. Mimo tego to właśnie nazwisko Kolumba pojawia się szkole podczas nauki o odkryciu Ameryki.

3. Pluton jest planetą

W 1930 roku Clyde Tombaugh odkrył Plutona podczas cyklicznego porównywania fotografii nieba. Obiekt otrzymał nazwę na cześć rzymskiego boga świata podziemnego. Przez kilkadziesiąt lat Pluton oficjalnie uznawany był za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. W 2003 roku jednak odkryto większy obiekt za Plutonem, który nazwano Eris. To odkrycie rozpoczęło dyskusję na temat cech planety. Dokonano analizy zależności rozmiaru i lokalizacji, która wykazała, że zarówno Pluton, jak i Eris nie są planetami. Ostatecznie w roku 2006 NASA ogłosiła, że oba ciała niebieskie są planetami karłowatymi.

4. Wielbłądy magazynują w swoich garbach wodę, by przetrwać

Czy pamiętacie lekcje, podczas której uczono nas, że wielbłądy wykorzystują swoje garby do przechowywania wody? Woda zgromadzona w garbach miała zapewnić tym zwierzętom przetrwanie w pustynnych warunkach. W rzeczywistości jednak w garbach znajduje się tłuszcz, który pomaga przeżyć długi czas bez jedzenia. Pełny garb jest w stanie utrzymać przy życiu wielbłąda nawet przez 5 miesięcy. Jest w tym zatem ziarno prawdy – to, co znajduje się w garbach, pomaga przetrwać, ale nie jest to woda.

5. Thomas Edison wynalazł żarówkę w 1879 roku

W podręcznikach szkolnych czytamy, że to Thomasowi Edisonowi zawdzięczamy rozproszenie mroku za pomocą żarówki elektrycznej w 1879 roku. Prawda jest taka, że choć to jego nazwisko przewija się wszędzie jako wynalazcy, to udoskonalił on jedynie dzieło Brytyjczyka Josepha Wilsona Swana z 1860 roku. Ostatecznie panowie dogadali się i razem założyli nawet wspólne przedsiębiorstwo. Kolejna informacja ze szkolnych ławek nie jest całkowitą prawdą.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

6. Ludzie mają pięć zmysłów

Wielu z nas uczyło się w szkole, że u ludzi wyróżniamy pięć zmysłów, które odbierają bodźce z otoczenia. Są to: dotyk, słuch, wzrok, powonienie oraz smak. Na tym nauczyciele zwykle kończyli temat zmysłów. Mało kto przekazywał dzieciom wiedzę na temat zmysłów, które odbierają informacje z głębi naszego ciała, czyli zmysł równowagi, zmysł czucia bólu, zmysł temperatury i zmysł ruchów ciała (propriocepcja).

7. W kosmosie nie istnieje grawitacja

Kolejny mit, który należy jak najszybciej obalić. Mimo tego, że wiele osób przyjmuje, że w przestrzeni kosmicznej nie istnieje grawitacja, to takie oddziaływania występują wszędzie w przestrzeni kosmicznej. Grawitacja to siła, która przyciąga nas do Ziemi, dzięki niej nie unosimy się w powietrzu. Utrzymuje ona także Księżyc na orbicie Ziemi, a Ziemię na orbicie Słońca.

8. Wielki Mur Chiński jest jedyną budowlą widoczną z kosmosu

Wielu nauczycieli lubi powtarzać ten mit. W końcu jeden z astronautów chińskiego pochodzenia postanowił sprawdzić, ile jest w tym prawdy. Okazało się, że bez odpowiednich warunków z kosmosu nie widać żadnej budowli wykonanej przez człowieka. Wielki Mur można dostrzec tylko wtedy, gdy jest pokryty śniegiem. Z księżyca można jednak dostrzec światła pochodzące z dużych miast, oświetlone główne drogi, większe lotniska czy rozległe mosty.

ciekawostki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
WYRÓŻNIONE
Co to jest?
2 lata temu
Nie wiem do jakiej szkoły chodził autor , ale o tym, że wielbłądy w garbach magazynują tłuszcz, że Edison to cwaniak, to uczyłam się 30 lat temu. Nie wspomnę już o 5 zmysłach, bo to chyba jakiś żart. Status planety Pluton stracił dopiero w 2006 r. i było o tym głośno. Zapytałam syna (5 klasa) i było to dla niego oczywiste.
Fizyk
2 lata temu
Że grawitacja nie działa w kosmosie, to chyba jeszcze przed Newtonem? Bo jeżeli po, to poproszę nazwę tej szkoły.
Naucz się ucz...
2 lata temu
. Zakompleksiony nieuk opowiada pierdoły z Gądek. Już Mickiewicz mówił, że "nauka szybko gnije", więc trzeba nadążać, stale się uczyć, bo cały świat jest w ruchu, zmienia się i nic nie jest dane na zawsze, wiedza też.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (46)
seniorka
2 lata temu
Co za bzudrny artykuł,jakich wiele teraz.
123
2 lata temu
Już dawno nie czytałem tak głupiego, dennego artykułu. Autorzy takich tekstów powinni być karani za szerzenie głupoty w internecie. "Edukacja jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka", czytając te głupoty odniosłem wrażenie, że ten element z życia autorki został pominięty szerokim łukiem
Mao
2 lata temu
W wielbladzich garbach jest tłuszcz ale tłuszcz składa się w większości z wody więc to że jest tam magazynowa woda to nie błąd
Krzysiek
2 lata temu
Coś niesamowitego autor skończył edukację na przedszkolu czy żłobku??? Dawno takich bzdur nie czytałem a do pierwszej klasy poszedłem w 1966r Cóż sam tępak więc myśli że wszyscy są tacy sami.
Arbuz
2 lata temu
Drogi znawco tematu, może to nie nauczyciele mają złą wolę szerzyć błędy, a raczej autorzy podręczników nie aktualizują swojej wiedzy. O tkance lipidowej w garbach wielbłądzich słyszałam jeszcze w szkole. A mam już dużo latek
...
Następna strona