Anna Moskwa w Radomskiem przedstawiała nowy program mający poprawić jakość powietrza w Polsce. - Dzisiaj chcemy ogłosić program "Ciepłe mieszkanie". To uzupełnienie programu "Czyste powietrze" i innych programów mających na celu zwiększenie ciepła i poprawę jakości powietrza. Dotyczy on budynków wielorodzinnych, gdzie mieszkańcy mają m.in. piece - poinformowała szefowa resortu klimatu.
Wymiana starych źródeł ciepła
Program ten ma ułatwić wymianę "kopciuchów" w budynkach wielorodzinnych. Z zaplanowanych na niego pieniędzy będzie można sfinansować wymianę starego pieca na: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewanie elektryczne, pompy ciepła, albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła. Będzie też możliwość wykonania instalacji centralnego ogrzewania.
Na ten program zaplanowano budżet w wysokości 1,4 mld zł. Minister klimatu i środowiska przypomniała też, że nadal trwa nabór do programu "Czyste powietrze" i zachęcała przedstawicieli gmin, by przyłączyli się do niego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Są jeszcze gminy, które nie przystąpiły do programu "Czyste powietrze", dlatego zachęcam samorządy do przyłączenia się. Mieszkańcom zależy, aby przyjść do urzędu gminy i otrzymać pomoc w kwestiach formalnych. To ważne w walce o czyste powietrze - stwierdziła Anna Moskwa.
Pytania o węgiel
W trakcie zadawania pytań dziennikarze pytali panią minister, kiedy można spodziewać się, że importowany węgiel pojawi się w krajowych składach, skąd będą mogli swobodnie nabywać go Polacy.
To pytanie pozwoli nam uspokoić obywateli, bo to jest teraz nasze zadanie po tych wszystkich dezinformacjach, zamieszaniu komunikacyjnym, które się pojawiło - rozpoczęła minister. - Tak jak wspominaliśmy, do 19 lipca wpłynęło 3 mln ton węgla z importu. Do 16 kwietnia pojawiło się 3 mln ton węgla rosyjskiego, zarówno u obywateli, jak i na składach. To pozwala sądzić, że część obywateli ten węgiel ma - przekonywała.
W ubiegłym tygodniu natomiast spółki Skarbu Państwa zawarły umowę na dostawę ok. 7 mln ton surowca. Anna Moskwa podkreślała, że państwowe podmioty pracują nad kolejnymi kontraktami, dlatego "dziś to na pewno jest dużo większa ilość ton", które mają przybyć do Polski.
- W tym momencie są przeładunki węgla w portach, jesteśmy gotowi do przekazania tego węgla na składy jak najbliżej mieszkańców. Te najbliższe tygodnie to będzie czas przekazywania węgla, który już w tych portach jest - zapewniła.