Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) Dorota Zawadzka-Stępniak poinformowała w czwartek, że nabór wniosków programie "Czyste powietrze" został zawieszony do wiosny przyszłego roku. Przekazała, że zawieszenie przyjmowania wniosków jest "chwilowe", ponieważ cały program wymaga reformy. Wyjaśniła, że skala nadużyć i nieprawidłowości jest tak duża, że nie ma możliwości równoległego prowadzenia programu i głębokiej reformy, stąd taka decyzja.
Nabór wniosków wstrzymany. Aktywiści apelują
- Decyzja Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej jest kuriozalna, niezrozumiała, skandaliczna i podważa zaufanie do instytucji państwa - ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prezes Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) Andrzej Guła. Według niego decyzja ta uderza we właścicieli gospodarstw domowych, którzy planowali skorzystać z programu po to, by wymienić stare źródła ciepła i ocieplić swoje domy i tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie.
Jestem przerażony stopniem niekompetencji zarządu NFOŚiGW, który z dnia na dzień bez żadnej zapowiedzi wyłączył możliwość składania wniosków. Proszę sobie wyobrazić, że ktoś od tygodnia zbierał faktury, już chciał złożyć ten wniosek i nagle w sposób absolutnie niezapowiedziany dowiaduje się o tym, że nie będzie mógł tego zrobić - powiedział.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Andrzej Guła wskazał, że NFOŚiGW ogłaszając bez wcześniejszego ostrzeżenia zawieszenie programu, "uderzył" też w polską branżę remontowo-budowlaną, "a szczególnie w małe firmy". W jego ocenie skutkiem takiego działania będzie to, że ludzie planujący remonty wstrzymają się do czasu ogłoszenia nowego otwarcia programu, a w konsekwencji zatrzymają się nowe inwestycje.
Największy taki program w Polsce
Polski Alarm Smogowy zwrócił się z apelem do Donalda Tuska. Organizacja domaga się pilnego przywrócenia naboru wniosków oraz uruchomienie systemu operatorów, pomagającym w wymianie starych kotłów. Na stronie PAS ruszył też licznik, który odmierza liczbę dni z zawieszonym przyjmowaniem wniosków o dofinansowanie.
Problemy z finansowaniem "Czystego powietrza" pojawiły się w połowie grudnia ubiegłego roku. Resort klimatu informował wtedy, że zatrzymano wypłaty dla beneficjentów z powodu wyczerpania pieniędzy w NFOŚiGW. Wypłaty przywrócono po przeznaczeniu na program dwóch transz z KPO.
"Czyste powietrze" to największy program antysmogowy w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą np. otrzymać środki na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła, a także na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego docieplenie.