Foxconn to tajwański podwykonawca m.in. amerykańskiego Apple'a i równocześnie największy pracodawca Chin, gdzie zatrudnia ponad 1 milion osób.
Właśnie zapowiedział budowę fabryki na 300 akrach ziemi w pobliżu lotniska w indyjskim Bangalore – donosi agencja Bloomberga, powołując się na anonimowe źródła. Na miejscu mają powstawać m.in. iPhone'y. Z kolei plany samego Apple'a zakładają, że do 2025. r. 25 proc. wszystkich iPhone'ów będzie powstawać w Indiach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Budowa nowej fabryki Foxconn ma pochłonąć 700 mln dol. Na miejscu ma pracować ok. 100 tysięcy osób, będzie to największa jak dotąd inwestycja tej firmy w Indiach. Dla porównania, w produkującym iPhone'y kompleksie w chińskim Zhengzhou, gdzie z powodu drakońskich obostrzeń wybuchły w listopadzie głośne zamieszki, pracuje ok. 200 tysięcy osób.
Chiny miejscem podwyższonego biznesowego ryzyka
Jak zauważa Bloomberg, pozycja Chin jako największego producenta elektroniki na świecie zaczyna być zagrożona. Nie tylko Apple, ale także inne amerykańskie marki masowo próbują znaleźć alternatywy dla Chin właśnie w Indiach czy w Wietnamie.
Trend pojawił się jako odpowiedź na szoki podażowe związane z drakońską odpowiedzią Chin na COVID-19, dalsze pogłębianie komunistycznego autorytaryzmu czy zacieśnianie stosunków z Rosją mimo jej agresji na Ukrainę.
Gdy Komunistyczna Partia Chin planuje "odzyskać" Tajwan i zacieśnia relacje z Rosją, a amerykańsko-chińskie stosunki pogarszają się niemal z tygodnia na tydzień, menedżerowie amerykańskich spółek starają się znaleźć odpowiedź na pytanie: co się stanie, gdy współpraca na linii Chiny-USA zostanie zerwana. Taki scenariusz – zdaniem ekspertów – staje się coraz bardziej prawdopodobny.
Najmocniej realizację czarnych scenariuszy odczuć mają Azja i Australia, ale skutki boleśnie dotkną także obie Ameryki oraz Europę. Koszty postępującego "rozwodu" amerykańskiej i chińskiej gospodarki mogą do 2030 r. wynieść od nieco poniżej 15 do ponad 45 bln dolarów – szacuje firma doradcza Kearney. Dla porównania, roczny PKB całej Unii Europejskiej w 2022 r. wyniósł 16,6 bln dol.