Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

ASF zagraża całej branży wieprzowiny w Polsce. Branża alarmuje

13
Podziel się:

Rozszerzający się wirus ASF to poważne zagrożenie dla producentów i hodowców - podkreśla Związek Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Branży grozi poważny kryzys.
Branży grozi poważny kryzys. (East News, Piotr Kamionka)

"Rozprzestrzeniający się wirus ASF zagraża całej branży wieprzowiny w Polsce. Przybywa przypadków choroby u dzików oraz ognisk u świń" - zauważa w najnowszym komunikacie Krajowy Krajowy Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej.

Jak podaje Związek, w tym roku do sierpnia ASF wykryto już w ponad 1,4 tys. dzików. W przypadku świń, do tej pory wystąpiło aż 33 ogniska tej choroby.

"Choroba dotyka nie tylko małe gospodarstwa. Jest realne zagrożenie dla skoncentrowanej produkcji trzody chlewnej z powiatu żuromińskiego oraz woj. łódzkiego" - zaznacza Zarząd KZP-PTCH.

Zdaniem Zwiąku zarówno producenci świń, jak i zakłady mięsne zalazły się "w potrzasku". Co prawda rolnikom, którzy musieli zlikwidować stada z powodu urzędowej decyzji PLW przysługuje odszkodowanie, jeżeli ich gospodarstwa spełniły zasady bioasekuracji, ale nie wszystkie podmioty w całym łańcuchu produkcyjnym zostały objęte odszkodowaniami.

"Zakłady mięsne, których produkty są podejrzane o zarażenie wirusem ASF, są zobligowane do wycofania całej partii produktów ze wszystkich placówek handlu hurtowego i detalicznego na swój koszt. A przecież surowiec, który trafia do przetwórstwa był poddany nadzorowi weterynaryjnemu i zostały wystawione świadectwa zdrowia przez urzędowego lekarza weterynarii" - czytamy w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj też: Związek Łowiecki przyznaje, że większość polowań na dziki została uniemożliwiona

Jak podkreśają przedstawiciele branży, koszty związane z wycofywaniem podejrzanego mięsa zostały przez administrację państwową przeniesione na przetwórców. To ich zdaniem, skutkuje tym, że producentom świń coraz trudniej jest zbyć żywiec wieprzowy.

"Przetwórcy obawiają się o możliwość poniesienia ewentualnych kosztów związanych z wycofaniem produktów z palcówek handlowych ze względu na podejrzenie zakażenia wirusem ASF" - podkreśla KZP-PTCH. "Ubojnie nie chcąc ponosić tego ryzyka w coraz większym stopniu zaopatrują się w surowiec importowany. Takie praktyki potęgują kryzys branży dlatego należy się zastanowić, czy nie warto zmienić przepisów i objąć odszkodowaniami wycofywanie produktów wieprzowych podejrzanych o zakażenia wirusem ASF z handlu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Nadszyszkowni...
5 lata temu
Przecież PIS obiecało, że jak się wystrzela dziki to ASF nie będzie. Kłamali?
dan
5 lata temu
wina Tuska ;)
Wuja
5 lata temu
ASF przestanie być groźne dla człowieka wraz z pojawieniem się go we Francji Niemczech i Belgii.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Uchi
5 lata temu
Przestańcie jeść wieprzowinę!!! Pomijam to, że te zwierzęta cierpią to jeszcze to mięso powoduje choroby układu krwionośnego, podnosi ciśnienie, zapycha tętnice, powoduje nowotwory, otyłość!!! Lepiej kupcie sobie indyka.
Ula
5 lata temu
Świnie na wschodzie należał o wybić wszystkie Ale pis się bał bo to elektorat
Aert
5 lata temu
A drożyzna ! Złodzieje kułaki . Niech żrą tą świninę sami.
Wuja
5 lata temu
ASF przestanie być groźne dla człowieka wraz z pojawieniem się go we Francji Niemczech i Belgii.
Zatroskana
5 lata temu
Walczą z objawem nie likwidując przyczyny. Uważam,że jest to celowe. Przywiozę nam jakiś świństwa od braci z zachodu A my będziemy musieli to jeść bo przecież coś jeść trzeba. A