- Rozmawialiśmy o stanie finansów polskich samorządów po ośmiu latach rządów PiS i po tym, co się zdarzyło w ramach Polskiego Ładu - powiedział Andrzej Domański na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami Unii Metropolii Polskich (UMP). - Finanse samorządów są w bardzo trudnej sytuacji. Szukamy rozwiązań zarówno doraźnych, jak i systemowych - dodał.
Wśród rozwiązań doraźnych wymienił zwiększenie subwencji rozwojowej dla samorządów, sfinansowanie przez budżet podwyżek dla nauczycieli przedszkolnych czy dodatek dla pracowników socjalnych, o którym we wtorek zdecydował rząd.
"Radykalna zmiana"
Zdajemy sobie sprawę, że to nie wystarczy w długim horyzoncie. System wymaga gruntownej i radykalnej zmiany, musimy odejść od systemu, w którym samorząd jest uzależniony od zmian podatkowych, od tego, czy rząd podnosi PIT, czy zmniejsza CIT, czy podwyższa kwotę wolną - podkreślił minister finansów.
Jednocześnie Domański dodał, że "pracujemy nad rozwiązaniami, które uniezależnią finanse samorządów od zmian w podatkach i pod koniec kwietnia lub na początku maja przedstawimy dokładne rozwiązania".
Bardzo istotnym elementem finansów samorządów są środki unijne. Jednym z tematów rozmów przedstawicielami UMP był Krajowy Plan Odbudowy.
- Wiemy, że KPO ruszyło w Polsce z potężnym opóźnieniem. Premier Donald Tusk jedną z pierwszych swoich decyzji odblokował środki unijne, odblokował środki z KPO, ale czasu zmarnowanego przez poprzedni rząd wrócić się nie da – ocenił minister finansów.
Trzaskowski: Warszawa straciła miliardy
O trudnej sytuacji finansowej samorządów mówił także prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jego zdaniem w wyniku działań poprzedniego rządu stolica straciła 11 mld zł. Do tego zablokowano środki unijne.
Sytuacja zmieniła się diametralnie, dlatego że pieniądze z Unii Europejskiej zostały odblokowane, dlatego że w tej chwili pracujemy z panem ministrem nad nowym systemem finansowania samorządów, który uniezależni samorządy od decyzji rządu – stwierdził prezydent Warszawy.
Trzaskowski zaznaczył, że sytuacja samorządów powinna się poprawić w 2025 r.