Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Będzie maksymalna cena na gaz z Rosji? "Nie bardzo wiadomo, co UE miałaby w ten sposób osiągnąć"

Podziel się:

Taka propozycja może się znaleźć w kolejnym energetycznym "pakiecie na zimę", który Komisja Europejska ma przedstawić już 20 lipca – ustalił portal WysokieNapiecie.pl. Dodaje jednak, że "nie bardzo wiadomo, co Unia Europejska miałaby w ten sposób osiągnąć".

Będzie maksymalna cena na gaz z Rosji? "Nie bardzo wiadomo, co UE miałaby w ten sposób osiągnąć"
Rosja bezpośrednio wpływa na ceny gazu w Europie, zmniejszając dostawy surowca (GETTY, Andrew Matthews - PA Images)

W Komisji Europejskiej trwają prace nad tzw. pakietem na zimę, czyli dokumentem strategicznym, który ma przygotować Stary Kontynent na możliwy gazowy kryzys. Jego treść mamy poznać 20 lipca.

Jak czytamy, w treści dokumentu ma się znaleźć m.in. propozycja obowiązkowego zmniejszenia popytu na gaz i zastąpienia tego surowca węglem, olejem lub OZE. Dokument ma też "ubrać w bardziej jasne ramy prawne" zasady dzielenia się przez państwa członkowskie gazem dla "odbiorców wrażliwych".

Ale najbardziej kontrowersyjna propozycja to wprowadzenie maksymalnej ceny (tzw. price cap) dla rosyjskiego gazu. "W dokumencie, z którym zapoznało się WysokieNapiecie.pl jest o tym w zasadzie jedno zdanie, bez żadnego uzasadnienia. Trudno więc powiedzieć, co KE chciałaby w ten sposób osiągnąć" - czytamy w portalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy Polsce wystarczy gazu? "Czas się niesłychanie szybko kurczy"

Gaz drożeje

Źródła unijne poinformowały, że ma to być "lewar" na Rosjan. Dziś to Gazprom decyduje o giełdowych cenach gazu, regulując przepływ błękitnego paliwa w kierunku zachodnim. Nord Stream 1 został wyłączony na okres 10-14 dni z powodu planowych prac konserwacyjnych. Niemcy obawiają się, że to może być pretekst dla Rosji. Z kolei Włosi w poniedziałek poinformowali, że Rosja ograniczyła dostawy gazu do ich kraju o jedną trzecią.

Cena gazu ziemnego we wtorek rano w holenderskim hubie TTF w kontraktach sierpniowych idzie do góry o 3,9 proc., do 171 euro za MW. Rosną też notowania gazu w kontraktach wrześniowych o 4,3 proc., do 173,5 euro za MW.

W poniedziałek na zamknięciu gaz ziemny w kontraktach sierpniowych kosztował 164,5 euro za MW, a w kontraktach wrześniowych 166,3 euro za MW.

Wpisanie maksymalnych cen do rozporządzenia rynkowego – uniknięto by w ten sposób długiej debaty w Parlamencie Europejskim, miałoby uzmysłowić Rosjanom, że jeśli przesadzą z windowaniem cen, to Unia sięgnie po cenę maksymalną i gazowa bonanza się skończy - twierdzi wysokienapiecie.pl.

Kij ma jednak dwa końce.

Problem polega na tym, że wyznaczenie cen maksymalnych może dać Rosjanom pretekst do całkowitego odcięcia gazu jeszcze przed zimą. A tego większość państw UE bardzo chciałaby uniknąć - czytamy dalej.

Wysokienapiecie.pl dodaje, że bez rosyjskiego gazu zapełnienie europejskich magazynów surowca do 80 proc. pojemności przed końcem października "będzie po prostu niemożliwe".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl