Na leasingu sprzętu wojskowego Polska mogłaby sporo zaoszczędzić i przyspieszyć modernizację uzbrojenia – powiedział w Telewizji Republika wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. Według niego brak takich możliwości w polskim prawie jest problemem w odchodzeniu od postsowieckiego sprzętu wojskowego.
Skurkiewicz został zapytany w poniedziałek w Telewizji Republika o nowy sposób finansowania zakupów dla wojska, który zapowiedział Jarosław Kaczyński podczas ogłaszania decyzji dotyczącej planów zakupu przez Polskę czołgów Abrams od USA. Przypomnijmy, zakup 250 amerykańskich czołgów ma kosztować Polskę ok. 23 mld zł.
Skurkiewicz powiedział, że ogólnie wie coś na temat planów rządu, ale nie wiele może na razie powiedzieć: "To będzie coś bardzo innowacyjnego. Jestem przekonany co do tego, bo znam zarys, a nie chciałbym zbyt wcześnie o tym mówić" – zapewnił wiceszef MON.
Gość Telewizji Republika zaznaczył, że sposób finansowania zakupów w innych armiach narodowych na całym świecie jest "bardzo różny".
"Ja na przykład mam olbrzymi problem z tym że niektóre kraje, nawet w ramach NATO, leasingują sprzęt wojskowy. Polskie prawo nie daje takiej możliwości, żeby nasza armia skorzystała z leasingu sprzętu wojskowego, co dla mnie jest bardzo niekorzystne i bardzo złe – podkreślił - Moglibyśmy na tym sporo zaoszczędzić, jeśli chodzi o zakupy i moglibyśmy przyśpieszyć te działania modernizacyjne w polskiej armii i realizowania priorytetu odchodzenia od sprzętu postsowieckiego".