Choć program tegorocznego Forum, którego tematem przewodnim był szeroko rozumiany "impact", zawierał panele dotyczące szerokiego wachlarza zagadnień: od bezpieczeństwa w Europie przez "zielone" inwestycje po wpływ rozwoju sztucznej inteligencji na przyszłość polskiego biznesu - nad każdą dyskusją wisiało widmo najpoważniejszego kryzysu, jakiemu region Europy Środkowej i Wschodniej musiał stawić czoła od lat: wojny w Ukrainie.
"Rosyjska inwazja na Ukrainę wywarła na nas wielki wpływ. Dlatego też zdecydowaliśmy, że całe wydarzenie powinno skupić się na humanitarnych, militarnych i ekonomicznych aspektach tej wojny. Chcieliśmy uświadomić nie tylko polskiej, ale przede wszystkim zagranicznej publice, że konflikt w Ukrainie nie jest jedynie wojną o wolność tego narodu. Dzisiaj Ukraińcy walczą również za nas, nasz sposób życia i demokratyczne wartości" – wyjaśnia Krzysztof Jurczyk, współprzewodniczący LSE SU Polish Business Society – zrzeszenia polskich studentów na London School of Economics and Political Science, które było organizatorem wydarzenia.
Forum rozpoczęło się emocjonalnym apelem Vladyslava Rashkovana, ukraińskiego dyrektora wykonawczego Międzynarodowego Funduszu Walutowego, o solidarność i realne działanie ze strony liderów Zachodu. Mocnych słów nie szczędził też Toomas Hendrik Ilves, były prezydent Estonii, który podkreślił, że NATO nie może cofnąć się ani o milimetr, a Putin musi ponieść spektakularną klęskę.
Premier Marek Belka zasugerował zaś, że odbudowa Ukrainy powinna zostać sfinansowana z zamrożonych majątków rosyjskich oligarchów. Motyw wojenny przewinął się nawet na panelu dotyczącym inwestycji moderowanym przed Jacka Poświatę, partnera zarządzającego Bain & Company Poland/CEE, partnera strategicznego Forum, podczas którego prezes BNP Paribas, Przemek Gdański, mówił o pomocy humanitarnej udzielanej uchodźcom z Ukrainy przez przedsiębiorstwa.
Organizatorzy wydarzenia także nie pozostali obojętni wobec dramatu rozgrywającego się za wschodnią granicą Polski. "Wykorzystaliśmy platformę Forum, aby pomóc osobom dotkniętym przez rosyjską agresję. Stworzyliśmy zbiórkę na rzecz Fundacji Happy Kids, ewakuującej podopiecznych z domów dziecka w Ukrainie. Do wsparcia akcji zachęcaliśmy w trakcie konferencji - dzięki wpłatom członków stowarzyszenia, uczestników Forum i naszych partnerów zebraliśmy prawie 5000 złotych, które zostały już przekazane na konto Fundacji" – mówi Jakub Krzysiak, współprzewodniczący LSE SU Polish Business Society.
Podczas Forum rozstrzygnął się też coroczny konkurs dla najbardziej innowacyjnych polskich startupów – ł.pitch.
"Tegoroczna edycja wyróżniła się poziomem aplikacji: spośród ponad trzydziestu znakomitych startupów trzy projekty zostały wybrane do zaprezentowania się podczas finału konkursu. Calmsie - zwycięzca ł.pitch Startup Competition 2022 - wykorzystuje przełomową technologię konwersacyjnej sztucznej inteligencji w terapii poznawczo-behawioralnej (CBT). Ich pomysł został doceniony przez panel jury złożony z przedstawicielek i przedstawicieli magazynu "Forbes", Demium VC, Abris Capital Partners i kancelarii Kondracki Celej. W tym roku na zwycięzców czekała główna nagroda w postaci £3000 oraz mentoringu prawnego renomowanej kancelarii prawnej Kondracki Celej" – opowiada Julianna Klęk, liderka projektu ł.pitch.
Przy LSE SU Polish Economic Forum działa także zespół badawczy – r.unit. "W tym roku badaliśmy zaangażowanie studentów w organizacje i stowarzyszenia studenckie w Polsce i Wielkiej Brytanii. Nasz raport pokazał istotne różnice instytucjonalne pomiędzy organizacją "pozalekcyjnych" organizacji studenckich w tych dwóch krajach, a także wyraźnie niższy poziom zaangażowania studentów polskich uniwersytetów w tego typu działalność. Dlatego w podsumowaniu badania przedstawiliśmy szereg rekomendacji dla władz uniwersyteckich, studentów i osób kształtujących system edukacyjny obydwu krajów. W duchu "creating impact" mamy nadzieję, że nasze badanie i zawarte w nim zalecenia podniosą jakość oraz poziom zaangażowania w inicjatywy studenckie" – wyjaśnia Adrian Matak, jeden z liderów zespołu badawczego r.unit. Tegoroczny raport, jak i raporty z lat ubiegłych, jest dostępny za darmo na stronie: https://polisheconomicforum.org/research-unit/.
LSE SU Polish Economic Forum 2022 było największą konferencją o Polsce odbywającą się poza granicami kraju. Nagrania z paneli można obejrzeć poniżej:
Forum nie mogłoby powstać bez silnie zintegrowanej społeczności Polaków na brytyjskich uczelniach. Jednak ta grupa kurczy się w dramatycznym tempie: jednym z efektów Brexitu jest nawet kilkukrotne zwiększenie czesnego dla studentów z Polski i innych krajów UE, a także uniemożliwienie dostępu do rządowych kredytów studenckich. Konsekwencją jest 73% spadek w liczbie aplikacji polskich kandydatów na uczelnie brytyjskie. Z tego względu Federacja Stowarzyszeń Polskich Studentów w Wielkiej Brytanii wystartowała z kampanią Save EU Students, która ma na celu stworzenie programu stypendialnego dla obywateli Unii Europejskiej chcących studiować na Wyspach. Petycję w tej sprawie, która trafiła do Parlamentu Europejskiego, można podpisać na stronie: https://bit.ly/3MK27EE.