Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

BGK zarejestrował Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza

0
Podziel się:

Bank Gospodarstwa Krajowego zarejestrował w środę Fundusz Trójmorza. Ma on finansować rozwój infrastruktury w regionie. - To duże osiągnięcie na skalę europejską, a nawet światową - zapewnia Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.

BGK zarejestrował Fundusz Trójmorza
BGK zarejestrował Fundusz Trójmorza (East News, Marek Konrad/REPORTER)

Kilka miesięcy po szczycie w Bukareszcie i tuż przed kolejnym w Lublanie, Polska i Rumunia uruchomiły Fundusz Trójmorza. Inicjatorem i liderem tego przedsięwzięcia jest Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Fundusz ma inwestować w infrastrukturę energetyczną, komunikacyjną oraz cyfrową.

– Od podpisania listu intencyjnego podczas ubiegłorocznego szczytu (Trójmorza – red.) w Bukareszcie intensywnie pracowaliśmy z partnerami z instytucji rozwoju państw Trójmorza nad strategią i strukturą funduszu – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

– Byliśmy w kontakcie ze wszystkimi państwami, a na stałe w zespole roboczym pracowali przedstawiciele ośmiu państw. Wynegocjowanie strategii i ram prawnych tego typu funduszu zajmuje zazwyczaj 20–30 miesięcy. My dokonaliśmy tego w zaledwie kilka miesięcy. To duże osiągnięcie na skalę europejską, a nawet światową – dodaje szefowa BGK.

Zobacz także: Zobacz: BGK stawia na zagranicę. Przedstawicielstwo we Frankfurcie jeszcze w maju

Nowo powstały fundusz jest otwarty na kolejne kraje Trójmorza. Każdy kraj będzie miał zapewniony status tzw. general partner (komplementariusz). We władzach funduszu znajdują się obecnie przedstawiciele instytucji rozwoju z Polski, Rumunii i Czech.

Fundusz Trójmorza ma charakter komercyjny i będzie działał na zasadach rynkowych. – Zgodnie z zasadami powoływania funduszy inwestycyjnych wybraliśmy już niezależnego zarządzającego i depozytariusza, ale ze względu na kwestie proceduralne będziemy mogli powiedzieć, jakie to instytucje, dopiero za kilka dni. Będzie to jedna z największych grup kapitałowych na świecie – mówi Daszyńska-Muzyczka.

Zasoby funduszu będą pochodziły z różnych źródeł. Instytucje tworzące go złożyły zobowiązania inwestycyjne na różnych poziomach, a łączna kwota przekracza 500 mln euro.

– Zależało nam, by jak najszybciej uruchomić fundusz, by pozyskiwać dodatkowych inwestorów i kapitał. Inwestorów będziemy szukać wśród np. zagranicznych funduszy emerytalnych, private equity, inwestorów prywatnych. Jesteśmy na początku drogi, zakładana wielkość funduszu to 3–5 mld euro – informuje prezes BGK.

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)