Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Boom na klimatyzację. Tak rośnie zużycie energii

22
Podziel się:

W 2022 r. globalny wzrost rok do roku zużycia energii w celu chłodzenia pomieszczeń wyniósł 5 proc. Ze względu na ocieplanie się klimatu, chłodzenie stało się jednym z głównych czynników napędzających wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną. Ponad dwukrotnie wzrosła liczba klimatyzatorów w UE od 1990 r.

Boom na klimatyzację. Tak rośnie zużycie energii
Od 1990 roku trzykrotnie wzrosło globalne zużycie energii w celu chłodzenia pomieszczeń (Pixabay)

Jak informuje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym "Tygodniku gospodarczym" zapotrzebowanie na chłodzenie w budynkach zwiększyło się w Unii Europejskiej 4-krotnie.

Coraz częściej używamy klimatyzacji. Oto skutki

"Obecnie wyższe temperatury nie powodują jeszcze w Polsce tak istotnego wzrostu zapotrzebowania na energię, jaki obserwowany jest w niektórych innych regionach (np. w Stanach Zjednoczonych). Może to wynikać z faktu, że w Europie odsetek gospodarstw domowych, które korzystają z klimatyzacji, jest nadal znacznie niższy (19 proc.) niż w USA (90 proc.), a z badań PIE wynika, że w Polsce odsetek gospodarstw domowych korzystających z klimatyzacji jest wciąż niższy niż 5 proc." - czytamy w tygodniku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kontrowersje wokół dopłat do żłobków. Wiceminister wyjaśnia

PIE informuje, że według danych za 2023 r., 23 proc. gospodarstw domowych w Polsce deklarowało, że nie jest w stanie dostatecznie schłodzić mieszkania w upalnych miesiącach letnich.

"Postępujące ocieplenie klimatu oznacza, że zwiększa się liczba osób, które nie są w stanie zapewnić sobie wystarczającego poziomu chłodu. Rosnące zapotrzebowanie na klimatyzację wiąże się z negatywnymi skutkami zarówno dla człowieka, jak i dla środowiska" - przekonuje PIE.

I tłumaczy, że ze względu na stosunkowo wysokie zużycie energii, urządzenia chłodzące powodują wzrost emisji gazów cieplarnianych – zwłaszcza w krajach, w których paliwa kopalne dominują w miksie energetycznym.

Klimatyzatory przyczyniają się do powstawania tzw. miejskich wysp ciepła – by ochłodzić wnętrze budynku, urządzenie chłodzące musi oddać ciepło na zewnątrz. Kluczowe znaczenie w walkach z falami upału będzie więc miało kosztowne, ale zrównoważone w dłuższej perspektywie czasowej podnoszenie efektywności energetycznej budynków, realizujące zasadę "efektywność energetyczna na pierwszym miejscu" - pisze PIE.

Trzykrotnie wzrosło globalne zużycie energii w celu chłodzenia pomieszczeń od 1990 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
energia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
hhh
wczoraj
A taki jeden w 1990 roku mówił, że elektrownia atomowa w Polsce niepotrzebna, no ale tak to jest gdy wybiera się syryjczyków.
Jjjjj
2 dni temu
Wystarczy nieduża fotowoltaika, nawet na budynku wielorodzinnym. Przy wysokiej temperaturze da energię dla klimatyzacji dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna. Bez obciążania sieci
Litości
3 dni temu
skomentuję to tylko tak. Co za piekielne bzdury? Słynne eko pompy ciepła działają dokładnie tak samo!
Win7
3 dni temu
Czy teraz w jakim kolwiek urzędzie niema klimy czy biurze??? Mieszkam na przeciwko urzędu miasta klimatyzatorów w ciągu trzech lat jest prawie tyle samo co okien w budynku
Ekoterrorysta
3 dni temu
Zwłaszcza w Polsce gdzie mamy najdroższy prąd dadzą dotacje do klimy a odbiorą w kilka lat jej parokrotna wartość czy już tak nie jest z innymi rzeczami co kilka lat zmiana ogrzewania np.
...
Następna strona