Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Brak kredytu na budowę nowego domu. Na co uważać przy zakupie używanego?

9
Podziel się:

Przed zakupem domu z rynku wtórnego należy sprawdzić, czy został legalnie wybudowany, czy jego konstrukcja i ogólny stan techniczny nie budzą wątpliwości oraz, czy nie ma dodatkowych obciążeń, jak hipoteka, długi czy prawa osób trzecich. Bezpieczeństwo nabycia obiektu z drugiej ręki jest bardzo ważne dla kupującego. Jak je zapewnić?

Brak kredytu na budowę nowego domu. Na co uważać przy zakupie używanego?
Malejąca zdolność kredytowa i inflacja nie pozostawia niektórym wyboru - jeśli potrzebują domu, muszą kupować na rynku wtórnym (Adobe Stock, Stanisław Błachowicz)

Rosnąca inflacja powoduje, że ceny materiałów budowlanych dynamicznie wzrastają. Koszty są coraz większe, dlatego wiele osób porzuca myśl o budowie domu na korzyść zakupu takiej nieruchomości z rynku wtórnego. Przy obniżającej się zdolności kredytowej w wyniku podwyższania stóp procentowych staje się to ciekawą alternatywą. Czy kupno starego obiektu i poddanie go renowacji może być tańsze niż budowa domu?

Czy warto kupić dom z rynku wtórnego?

Do domu z rynku wtórnego na pewno można wprowadzić się szybciej, o ile jest to nieruchomość w dobrym stanie. Jeśli jednak kupisz stary dom do generalnego remontu, również i w tym przypadku musisz liczyć się z wysokimi kosztami przeprowadzenia niezbędnych prac. Pamiętaj, że w ciągu ostatniego roku materiały budowlane i wykończeniowe podrożały średnio o 28 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomek zbudował dom za 65 tysięcy. W środku dwie sypialnie, salon i kuchnia

Do korzyści kupna domu z rynku wtórnego można zaliczyć:

- Atrakcyjną lokalizację – wybudowane domy mogą być zlokalizowane w dzielnicach miasta lub tuż pod miastem, gdzie nie ma już wolnych działek.

- Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej – daje to szansę uzyskania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

- Niskie nakłady finansowe w procesie budowlanym – kupujesz gotowy dom, dlatego, jeśli jego instalacje i konstrukcja są w dobrym stanie, wydasz na niego najpewniej mniej pieniędzy niż przy realizacji inwestycji od podstaw.

Jak dokonać zakupu domu z rynku wtórnego?

Pierwszym krokiem do zrealizowania zakupu obiektu z rynku wtórnego jest znalezienie takiej nieruchomości, która spełnia twoje oczekiwania – zarówno jeśli chodzi o technologię budowy domu, jak i jego lokalizację, rozkład, stan techniczny i tym podobne. Im bardziej używany obiekt będzie odpowiadał twoim wyobrażeniom, tym mniej wydasz na jego dostosowanie do swoich wymagań.

Jak bezpiecznie kupić dom z rynku wtórnego?

Na pozór może się wydawać, że wystawiony na sprzedaż dom z rynku wtórnego jest spełnieniem twoich marzeń. Gdzie jest haczyk, jeśli na dodatek jego cena jest przystępna? Niewykluczone, że wymaga on gruntownego remontu, który spowoduje, że koszty poniesione na całą inwestycję zdecydowanie wzrosną. Stan techniczny obiektu powinien być dokładnie sprawdzony przed zakupem. Jeśli konstrukcja jest zniszczona i dom właściwie trzeba zrównać z fundamentami, by wybudować nowy, koszty takich działań mogą przekroczyć jego cenę.

Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i kompetencji, na oglądanie domu zaproś kogoś, kto po prostu się na tym zna i będzie mógł rzetelnie dokonać oględzin budynku wystawionego na sprzedaż. Mogą być to kierownik budowy czy rzeczoznawca majątkowy z uprawnieniami budowlanymi.

Uwaga na kwestie formalne w przypadku domu z rynku wtórnego

Budynek musi być wzniesiony zgodnie z przepisami, czyli jego właściciel musi okazać pozwolenie na budowę, na podstawie którego była prowadzona cała inwestycja.

Konieczne jest porównanie projektu architektoniczno-budowlanego, projektu przyłączy i instalacji ze stanem faktycznym oraz sprawdzenie istotnych informacji w dzienniku budowy. Jeśli obiekt jest dopuszczony do użytku, właściciel powinien mieć raporty z przeglądów instalacji i protokół odbioru domu oraz przyłączy. Kupującemu powinno być przekazane również świadectwo efektywności energetycznej, o ile wystawiono je dla domu.

Konieczne jest skontrolowanie także stanu prawnego nieruchomości z rynku wtórnego przy jej zakupie. Najważniejsze jest to, do kogo dom należy i czy wszyscy współwłaściciele zgadzają się na jego sprzedaż, oraz czy nie jest on obciążony długami lub prawami osób trzecich, jakie powinny być wskazane w księdze wieczystej nieruchomości.

Kupno domu z rynku wtórnego – podatek do zapłaty

Zanim podpiszesz notarialną umowę kupna-sprzedaży domu z rynku wtórnego, sprawdź, czy właściciel nie zalegał z podatkiem od nieruchomości. Uregulowany powinien zostać też podatek od darowizn i spadków, jeśli tą drogą właściciel wszedł we własność budynku.

Na koniec sprawdź również plan zagospodarowania przestrzennego terenu, na którym znajduje się kupowany dom, ponieważ w okolicy mogą być budowane w przyszłości droga szybkiego ruchu czy fabryka.

Szymon Machniewski, ekspert porównywarki finansowej totalmoney.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(9)
WYRÓŻNIONE
Rozsądny
2 lata temu
Ja w grudniu 2021r kupiłem 25 letni segment, 200m2 z garażem i piwnicą, 4 pokoje + salon + kuchnia z jadalnią + 2 łazienki, dwa tarasy i ogródek, działki 350m, dom w świetnej lokalizacji w dużym wojewódzkim mieście, blisko tramwaj, praca, szkoła, sklepy, wszystko czego człowiek potrzebuje. Dałem 850 tys, w remont wsadziłem 100 tys i mieszkam sobie szczęśliwie z rodziną, już wiem że to była dobra decyzja, lepsza niż budowa domu
Szok+++++
2 lata temu
Jakis uposledzony robil artykul takie zasady sa od x lat .kazdy kto kupuje uzywany oglada i albo kupuje albo szuka innego nikt nikogo nie zmusza do kupna danego budynku .kazdy przerabia i remontuje od siebie a tu dziennikarz sie z choinki urwal
healer
2 lata temu
na dzisiaj to jedyna droga dla ludzi którzy chca mieszkać w swoim domu a nie mają grubych milionów. Można kupić dom w dobrym stanie, budowany po 2000 r. za 3-4 tys/m2 z ogrodzoną i zagospodarowaną działką podczas gdy łączny koszt wybudowania domu dzisiaj to milion i więcej + 200-300 tys za kupno i urządzenie działki. Oczywiście mówię nie o dużym mieście, trzeba szukać czegoś w małych miasteczkach czy wioskach ale w niedużej odległości od jakiejś aglomeracji. Ja tak kupiłem ładny dom 200 m2 za 720 tys, działka 1000 m2, las za płotem, do Gdyni 30 km, Wejherowa 12 km. NIE żałuję....
NAJNOWSZE KOMENTARZE (9)
Jan_
2 lata temu
Budowa nowego domu nie jest wcale taka droga, jak może się ludziom zdawać. Nam idzie bardzo sprawnie i bezproblemowo, a to wszystko dzięki ekipie z firmy Nadzory Konieczny. Polecam serdecznie!
Darka77
2 lata temu
Między innymi dlatego zdecydowałam się na mieszkanie, mniejszy metraż ale jednak tańsze. Zamieszkałam z mężem na osiedlu Lubicz Apartamenty blisko Bałtyku.
Madzia
2 lata temu
Ja już kupiłam mieszkanie. Zdecydowałam się na piękny apartament na osiedlu Lubicz Apartamenty w Rowach, w idealnej dla mnie okolicy - nad Bałtykiem. To było moje marzenie.
Igor
2 lata temu
Kupiłem nowy dom i jest on jeszcze do wykończenia. Dlatego zdecydowałem się na współpracę z Budo Dekoracja. Specjaliści z tej firmy mają dobre opinie, więc jestem przekonany, że ich usługa będzie na najwyższym poziomie.
Hania
2 lata temu
Ja też wzięłam kredyt i niedawno kupiłam mieszkanie. Zostało już tylko wykończenie go, ale o to się nie martwię, bo planuję współpracę z Budo Dekoracja, to świetna i bardzo rzetelna ekipa.