Przetarg na budowę obwodnicy metropolii trójmiejskiej oficjalnie otwarty. Trasa S6, od Kaszub przez Słupsk aż do Koszalina ma odkorkować obwodnicę Trójmiasta. Resort infrastruktury ma nadzieję, że inwestycję uda się oddać kierowcom już w 2024 roku.
- Rozpoczynamy fazę bezpośredniej realizacji obwodnicy metropolii trójmiejskiej. Bezpośredniej, bo poprzez ogłoszenie przetargu, rusza proces, którego nikt nie zatrzyma, a rusza, bo dotrzymaliśmy słowa – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
- Zmieniliśmy tryb z partnerstwa publiczno-prywatnego na inwestycję bezpośrednio finansowaną z krajowego funduszu drogowego przy wsparciu środków unijnych. To bez mała 33 kilometry drogi, która swój finał znajdzie na przełomie lat 2024-2025. Mamy nadzieję, że stanie się to w 2024 roku – dodał.
Jak stwierdził Adamczyk, droga S6 jest niezbędna przejeżdżającym tranzytem, dla gości, którzy pojawiają się w okresie letnim, ale przede wszystkim dla tych, którzy z przejazdem borykają się cały rok, niezależnie czy prowadzą ciężarówkę, czy osobówkę.
Jak podkreślił minister, drogi w Polsce muszą być bezpieczne, bo są "silnikiem rozwojowym".
- Dzięki realizacji drogi ekspresowej S6 od trasy kaszubskiej, która już jest w budowie, do Słupska, dalej do Koszalina, zmienią się warunki podróżowania. Bo drogi w Polsce muszą być bezpieczne, muszą być silnikiem rozwoju gospodarczego – dodał.
- Ta obwodnica to spokój mieszkańców Trójmiasta, ale także czyste powietrze, bo środowiskowo te inwestycje też mają znaczenie – podsumował.
Z kolei wiceminister infrastruktury Marcin Horała stwierdził, że obwodnica Trójmiasta to najbardziej potrzebna inwestycja drogowa całego regionu pomorskiego.
- W 2019 roku prezentowaliśmy plan budowy, trzeba było szukać dodatkowych pieniędzy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Trzymamy się w zakreślonych latach, w harmonogramie – powiedział.
- Pojawił się plan Andrzeja Dudy dotyczący przyspieszenia infrastruktury. Na inwestycje drogowe znalazły się nowe środki, między innymi także na budowę obwodnicy Trójmiasta. Dotrzymujemy słowa, razem z samorządowcami, jesteśmy na ostatnim etapie. Otwieramy przetarg – podsumował Horała.
Czytaj także: Poczta w kryzysie. Padł ostatni filar
Zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Ministrów, inwestycja będzie realizowana ze środków budżetu państwa. Trasa S6 na tym odcinku będzie mierzyła 32,7 km (plus 6,6 km obwodnicy Żukowa).
Będzie to dwujezdniowa ekspresówka, z rezerwą na trzeci pas. Projekt wyceniany jest na niespełna 2 mld zł.
Zapisz się na nasz specjalny [ newsletter o koronawirusie ](https://forms.freshmail.io/f/iq49y6ialu/nycti8qg5d/index.html){:external}