Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Budżet Polski pod dodatkowym czujnym okiem. Jest decyzja Dudy

41
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek ustawę o Radzie Fiskalnej - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Rada ma m.in. realizować zadania określone dyrektywą Rady Unii Europejskiej z 8 listopada 2011 r. ws. wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich.

Budżet Polski pod dodatkowym czujnym okiem. Jest decyzja Dudy
Na zdjęciu odpowiadający za budżet minister finansów Andrzej Domański (SOPA Images/LightRocket via Gett, Attila Husejnow)

Chodzi głównie o ocenę prognoz makroekonomicznych wykorzystywanych na potrzeby ustawy budżetowej oraz średniookresowych planów budżetowo-strukturalnych, opiniowanie zgodności ustawy budżetowej z krajowymi i unijnymi regułami fiskalnymi, a także ocenę spójności i efektywności krajowych ram budżetowych.

W ustawie znajdują się zapisy dotyczące klauzuli wyjścia i powrotu stabilizującej reguły wydatkowej (SRW). W określonych przypadkach minister finansów będzie mógł wystąpić do Rady Fiskalnej z wnioskiem o wydanie opinii dotyczącej zasadności zastosowania do projektu ustawy budżetowej klauzuli wyjścia (zawieszenia stosowania SRW).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trump chce przejąć Grenlandię. "To powinno otrzeźwić duński rząd"

Ustawa wprowadza też możliwości – po zasięgnięciu opinii Rady Fiskalnej – przekroczenia limitu wydatków w przypadku wystąpienia zdarzeń nadzwyczajnych, będących poza kontrolą rządu, "powodujących znaczące skutki gospodarcze, ekonomiczne lub społeczne".

Kto będzie wybierał Radę Fiskalną

Rada Fiskalna będzie liczyć siedem osób. Na jej czele ma stać przewodniczący, mający jednego zastępcę. Po jednym członku Rady będą wyznaczać: Prezydent RP, kolegium NIK, sejmowa komisja właściwa do spraw budżetu, minister finansów, przedstawiciele organizacji związkowych, przedstawiciele organizacji pracodawców oraz przedstawiciele organizacji jednostek samorządu terytorialnego.

Członków Rady Fiskalnej (RF) będzie wybierać Sejm za zgodą Senatu, po uprzednim przesłuchaniu kandydatów przez odpowiednie komisje sejmowe. Każda instytucja będzie mogła zaproponować kilku kandydatów, a komisje będą mogły zaakceptować jednego z nich albo żadnego.

Okres karencji, czyli czas, kiedy dana osoba nie może zostać członkiem RF, wynosi 4 lata. Taki okres obejmuje członków partii politycznych, posłów i senatorów, a dodatkowo radnych, burmistrzów i prezydentów miast oraz członków zarządów powiatów i województw.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
za późno
2 godz. temu
Szkoda , że nie powołał Rady Fiskalnej za poprzednich złodziejskich rządów . Miałaby pełne ręce roboty .
Janusz
1 godz. temu
Hehe a pomiędzy niema i nie będzie a brak guzików niskie ceny i .
Judyt
14 min. temu
Niech już psuj Duda przy niczym nie majstruje. Zbyt długo już szkodzi Polsce. Nawet jeśli działania armii szkodników mafii psujów, szkodników i przestępców zrzeszonych w mafii PiS zostały mocno ograniczone to jednak obecność Dudy mocno szkodzi i opóźnia proces rozliczeń i osądzania łajdaków z PiS. A to kosztuje miliardy...
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
!!!!!!!!!!!!!
2 godz. temu
Rado Fiskalna za pozno o kilka lat! poprzednia ,,dojna zmiana'' wydoiła co mogła.... spóźniliscie się.... w skarbcu teraz tylko zostały vexle
!!!!!!!!!!!!!
2 godz. temu
Czy prezydęt za rządów pisowskich by podpisał tą ustawę? nie sądzę....
maciej
2 godz. temu
to ci dopiero, podpisał, jestem Dudą rozczarowany. Kiepsko ostatnio przędzie, Tuskowi kazał bronić premiera Izraela zamiast zaoferować pobyt w pałacu prezydenckim i tam go chronić, nie wie kiedy jechać na narty....brakuje tylko wspólnego zdjęcia z Nawrockim
NAJNOWSZE KOMENTARZE (41)
70+
3 min. temu
Kolejna "Rada...". Obyśmy nie zostali "Krajem Rad".
Sokrates
3 min. temu
Trolle Donalda Tuska nie odpuszczają, no bo czym w gospodarce może pochwalić się Koalicja 13 Grudnia? Może jakiś wyborca Donalda Tuska wymieni jeden sukces na polu gospodarczym. Wiem, będzie to trudne. Merytoryczna dyskusja jest rzeczą niemożliwą dla przeciętnego wyborcy Koalicji 13 Grudnia. Niemniej, może jednak raz w roku będzie taka okazja dzisiaj. Proszę!!!
nikt
8 min. temu
sypanie piachu w tryby to jego specjalność ale kadencja się kończy..........
Judyt
14 min. temu
Niech już psuj Duda przy niczym nie majstruje. Zbyt długo już szkodzi Polsce. Nawet jeśli działania armii szkodników mafii psujów, szkodników i przestępców zrzeszonych w mafii PiS zostały mocno ograniczone to jednak obecność Dudy mocno szkodzi i opóźnia proces rozliczeń i osądzania łajdaków z PiS. A to kosztuje miliardy...
Irek
25 min. temu
Po co to? Jeżeli rzeczywiście Duda na biurko dostanie budżet, który nie gwarantuje finansowania instytucjom państwowym, wręcz ustrojowym jakim jest no TK to nie ma takiej opcji że go podpisze. A jak nie podpisze to mamy wybory przyspieszone z prezydenckimi. I ja wam powiem, że jak się patrzę jak nowa władza się mota sama ze sobą... to ja się cieszę. Nowym nie potrzeba ani PIS ani Dudy ten zlepek nawet jakby sam rządził to nigdy by się nie dogadal. Nigdy.
...
Następna strona