Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Spadek cen o 40 proc. Gigant zamyka kopalnię

24
Podziel się:

Ceny diamentów spadły na świecie. Kanadyjska firma Stornoway zdecydowała o wstrzymaniu nieopłacalnego wydobycia w kopalni diamentów na północy Quebeku. Wśród przyczyn jest produkcja diamentów w laboratoriach.

Spadek cen o 40 proc. Gigant zamyka kopalnię
Kanadyjska firma Stornoway zdecydowała o wstrzymaniu nieopłacalnego wydobycia w kopalni diamentów (East News)

Rosnąca niepewność co do ceny diamentów w krótkim i średnim terminie, w powiązaniu ze znaczącym i nagłym spadkiem cen surowca na światowym rynku, znacząco wpłynęła na długoterminową sytuację finansową spółki. Częściowo jest to spowodowane wstrzymaniem importu nieobrobionych diamentów do Indii i przez globalny klimat geopolityczny - poinformowała Stornoway Diamonds w komunikacie nt. dokonanego właśnie zawieszenia wydobycia w kopalni Renard.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska
Magazyn "Fortune" pisał we wrześniu br., że ze względu na coraz większą podaż diamentów produkowanych w laboratoriach, światowy potentat, De Beers, który sam też wytwarza diamenty, obniżył ceny diamentów.

W niektórych segmentach o ponad 40 proc, przy czym tylko w lipcu br. obniżki cen wyniosły 15 proc. W efekcie o ile w czerwcu 2022 r. za karat diamentów używanych do dalszej obróbki jubilerskiej De Beers liczył sobie 1400 dol., to w lipcu br. już tylko 850 dol. Jeszcze pięć lat temu diamenty z laboratoriów były tańsze od diamentów z kopalni o 20 proc., obecnie są tańsze już o 80 proc. - pisał "Fortune"

Stornoway to pierwsza w Quebec kopalnia diamentów i jedna z sześciu w Kanadzie. Prace nad kopalnią rozpoczęły się w lipcu 2014 r., Stornoway twierdził wówczas w komunikacie, że "w okresie, gdy popyt na diamenty stale rośnie i gdy wydobycie jest niższe, Renard to jedna z najlepszych kopalni diamentów na świecie".

Firma uzyskała finansowanie w wysokości 946 mln CAD, podawała wówczas, że to największe finansowanie projektu dla notowanej na giełdzie firmy wydobywającej diamenty. Szacowano, że od 2016 r., kopalnia Renard będzie dostarczać co roku 1,6 mln karatów diamentów czyli ok. 1 proc. światowej produkcji, przez 14 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
WYRÓŻNIONE
nbvc
rok temu
Diamentów na świecie jest tak dużo, ze powinny byc tanie. Ich absurdalnie wysoka cena jest sztucznie podtrzymywana przez reglamentacje wydobycia i dostępu oraz budowanie otoczki niedostępności, wyjątkowości (takze przez Hollywood). Umiejetny marketing z byle czego potrafi zrobic cudo, za ktorym wszyscy gonia.
Obserwator
rok temu
Wszystko ostatecznie można wyprodukować oprócz czasu.Czas na ziemi dla nas jest bezcenny. Wojny które się toczą są głupota bogatych zachłannych ludzi. Biedni giną za ich interesy. Oczywiście Rosja nie zniknie z mapy i wróci do gry ale za to Palestyna zostanie wymazana przez władze narodu który sam przeszedł piekło. Media milczą bo są takie wolne a komentarze są blokowane. Obudźcie się ludzie nie ma czegoś takiego jak wolny TVN. Wzedzie są prezesi którzy komuś służą. Pozdrawiam
oko
rok temu
zachód chce nałożyć sankcje na rosyjskie diamenty . Widać ,że t widomość już zaowocował upadkiem firm n zachodzie a nie w Rosji. Widać , że Rosja wyprzedziła zachodnie sankcje i dogadała się w sprawie diamentów z Indiami . Za niedługo dowiemy się ,że głównym ośrodkiem szlifowania i handlu diamentami są Indie nie Belgia. Id bardzo ciekawe czasy.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (24)
Dzido
rok temu
Wina Tuska
Onek
rok temu
To wszystko przez PiS
logiczny
rok temu
Czy istnieje chociaż jakaś część gospodarki ,którą prędzej czy później nie niszczy 🌈🕎 lewar i koszerne giełdowe algorytmy a tak naprawdę🌈🕎🫰 aby tylko 🎻 z dachu był bogaty ?🤔🧐😔🤷‍♀️🫡
Jan
rok temu
A ja spokojnie poczekam aż z mojego węgla w piwnicy diamenty się zrobią.
Oto przyczyna
rok temu
Tak naprawdę diamenty są nic nie warte a tych stworzonych przez człowieka nie da się odróżnić od naturalnych.
...
Następna strona