Zdaniem analityków, negatywie na poziom cen wpływają m.in.: zapaść popytu kredytowego na mieszkania na skutek wysokich stóp procentowych i realny spadek dochodów ludności.
Wysokie stopy procentowe zahibernowały rynek
Do tego na rynku widać duże ryzyko nadpodaży w sytuacji dużej liczby projektów rozpoczętych w okresie boomu, a finalizowanych obecnie i w pierwszej połowie 2023 r. Problemem jest również wzrost oczekiwanych stóp zwrotu przez kupujących inwestycyjnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei spadek cen mieszkań - w ocenie PKO BP - będzie hamowany przez wysokie stawki wynajmu przy ograniczonej podaży mieszkań, oczekiwania inflacyjne części społeczeństwa, powolny wzrost akcji kredytowej, wprowadzanie do oferty mieszkań z okresu wysokich kosztów budowy i wysokie ceny energii.
Analitycy wskazali, że w trzecim kwartale 2022 r. widać było coraz wolniejszy wzrost cen mieszkań i dominację zakupów gotówkowych. Rynek mieszkaniowy wręcz zahibernowały wysokie stopy procentowe NBP. W ocenie PKO BP, przy wysokiej bieżącej podaży będzie to skutkowało spadkami cen mieszkań w perspektywie roku.
W przyszłym roku stabilizacja na rynku najmu
Jak wynika z raportu, w trzecim kwartale w dalszym ciągu rosły rdr stawki na rynku wynajmu, jednak już wolniej niż w drugim kwartale 2022 r.
"Popyt związany z potrzebami mieszkaniowymi uchodźców wojennych z Ukrainy prawdopodobnie ustabilizował się. Przy ograniczonej podaży mieszkań na wynajem i dużym popycie silne wzrosty stawek wynajmu są fundamentalnie uzasadnione. Perspektywa obniżek stóp procentowych i spadku cen mieszkań może jednak być przesłanką ich nieznacznej korekty" - napisano.
Zdaniem ekspertów PKO BP, analiza ofert z końca roku sygnalizuje spowolnienie wzrostu cen mieszkań, co sugeruje w perspektywie roku stabilizację stawek na obecnym wysokim poziomie. Przemawia za tym powolny wzrost podaży mieszkań na wynajem i jednocześnie trudniejsza sytuacja dochodowa potencjalnych najemców.
"Generalnie rynek wynajmu ma charakter rozwojowy, niemniej może być ograniczany przez niepewność regulacyjną, często pojawiającą się wokół tego rynku" - dodano.