Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. AZI
|
aktualizacja

Ceny mieszkań. Warszawa tańsza niż Moskwa, Sztokholm, Sydney i Tokio

36
Podziel się:

Mieszkania w stolicy drożeją wolniej niż na świecie. Ceny nieruchomości w Moskwie, Sztokholmie, Sydney i Tokio zanotowały dwucyfrowe wzrosty, podczas gdy w Warszawie ceny wzrosły tylko o 3 proc.

Ceny mieszkań. Warszawa tańsza niż Moskwa, Sztokholm, Sydney i Tokio
Ceny mieszkań w Warszawie są wciąż niższe niż w innych europejskich stolicach. Fot. Lukasz Szczepanski/REPORTER (Lukasz Szczepanski/REPORTER)

Takie są wnioski raportu "UBS Global Real Estate Bubble Index", który bada rynki nieruchomości 25 czołowych miast świata, w tym Warszawy. Zdaniem autorów badania europejskie rynki mieszkaniowe są nadal "gorące". Sześć europejskich miast z dziewięciu badanych metropolii znajduje się w strefie ryzyka wystąpienia tzw. cenowej bańki.

Wśród miast w których takie ryzyko jest największe znajdują się Sztokholm i Moskwa. To zagrożenie nie dotyczy jednak żadnego z amerykańskich miast.

Według autorów badania gospodarstwa domowe muszą pożyczać coraz większe kwoty, aby nadążyć za wysokimi cenami nieruchomości. Z tego powodu rośnie także liczba niespłaconych kredytów hipotecznych.

Zobacz także: MTSL_rozmowa z Bartoszem Ciołkowskim, Mastercard Europe

Analizując ceny nieruchomości w Warszawie autorzy raportu zauważyli, że ceny w stolicy wzrosły podlegały w ostatnim czasie dużym wahaniom. Wzrosły ponad dwukrotnie od 2004 do 2007 roku. Następnie spadły o 35 proc. w latach 2008-2013, ale od tego czasu wciąż rosną.

Mniejszy popyt na lokale w centrach miast

Według autorów badania UBS popyt na mieszkania napędza wzrost gospodarczy, dzięki któremu rosną także dochody gospodarstw domowych.

Z badania wynika także, że w momencie, gdy praca zdalna staje się standardem, popyt na mieszkania w centralnych lokalizacjach miasta znacznie się zmniejszył, a czynsze spadły o ponad 10 proc.

Zdaniem autorów raportu dostępność kredytów hipotecznych i stopniowy wzrost podaży przyczynią się do dalszego wzrostu cen. Wpływ na ograniczoną dostępność mieszkań mogą mieć jednak napięcia polityczne z Unią Europejską i USA, które stanowią ryzyko gospodarcze, co może być p głównym problemem w najbliższych latach - oceniają autorzy badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(36)
WYRÓŻNIONE
Porównanie
3 lata temu
do Sydney/ Tokyo/... to są jakieś jaja - Warszawa jest zagonem ziemniaków na prowincjach normalnego świata - jak ktoś trochę pojeździł po świecie, to pewnie się zgodzi...
Prawda
3 lata temu
Inflacja 6%, mieszkania 3% to co to za biznes? Jakoś nasze pismaki mówią że wzrosty za ten rok to ok10%. Czyżby bańka pękała? Sprzedaż napewno spadła tylko nikt nie chce podać prawdziwych danych o ile
kał boy
3 lata temu
Niedługo ci wszyscy kredytobiorcy co wzięli kredyty na maksa nie będą mieli z czego spłacać. Wszystkie te piękne, kupione na kredyt apartamenty pójdą na licytacje a ludzie zostaną z gołą dvpą. Trzeba myśleć i najpierw zgromadzić kapitał i nie rzucać się na kupno mieszkania ponad stan gdy się zaczyna pierwszą pracę,
NAJNOWSZE KOMENTARZE (36)
Dominik Bajko...
3 lata temu
jest ok i już
NEWS
3 lata temu
PORÓWNAJCIE ZAROBKI
Nikon
3 lata temu
Dziwne, u mnie,mała mieścina mieszkania w przeciągu dwóch lat wzrosły z 3 do 5-5,5tys za metr nowego mieszkania.Pogranicze woj warmińsko-mazurskie i mazowieckiego.Trzy procent to by było 3090zl za metr a nie 5,5 tys.To bez mała o 50%
wthwert
3 lata temu
uważam , że jest tanio w tej chwili, skoro można znaleźć co się chce ale trzeba dobrze szukać, w porównaniu z zachodem tam nie ma co nawet szukać bo wybór niewielki albo masz tanią norę jak luksus w Warszawie albo cię po prostu nie stać. tyle w temacie.
Porównanie
3 lata temu
do Sydney/ Tokyo/... to są jakieś jaja - Warszawa jest zagonem ziemniaków na prowincjach normalnego świata - jak ktoś trochę pojeździł po świecie, to pewnie się zgodzi...
...
Następna strona