Mundry zauważa, że "do najtańszej od dwóch lat 95-tki dołączyła 98". Ekspert podkreśla, że obecne ceny paliw są nawet niższe niż podczas "wyborczej promocji" sprzed roku. Mowa o sytuacji sprzed ostatnich wyborów, kiedy to na stacjach ceny były wyraźnie niższe niż w krajach ościennych. Część komentatorów twierdziła wówczas, że ceny paliw są w sztuczny sposób utrzymywane na niższym poziomie.
Rafał Mundry w swoim komentarzu stwierdza, że obecnie można spodziewać się dalszych spadków cen na stacjach benzynowych.
"Coraz częściej powinniśmy widzieć 5 z przodu na stacjach" - pisze autor komentarza. Co sugeruje, że ceny paliw mogą spaść poniżej 6 złotych za litr.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Możliwe scenariusze dla cen paliw w najbliższej przyszłości
Rafał Mundry zwraca uwagę, że stacje benzynowe mogą zdecydować się na zwiększenie swojej marży, co mogłoby wpłynąć na ceny dla konsumentów. "no chyba, że stacje zdecydują się zwiększyć sobie marżę" - zaznacza ekonomista w swoim wpisie.
W dyskusji, która wywiązała się pod wpisem, Rafał Mundry wskazuje też na niskie ceny surowców. "Dziś ropa na rynkach w złotym najtańsza od lat" - pisze. Koszt ropy utrzymuje się na poziomie poniżej 70 dolarów, co jest jednym z niższych od miesięcy. Podczas eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie w kwietniu eksperci przewidywali, że ropa może kosztować nawet 100 dolarów.
Do swojej analizy Mundry dołączył wykres przedstawiający hurtowe ceny paliw Orlenu w złotych za metr sześcienny. Wykres obejmuje dane dla dwóch rodzajów benzyny: Eurosuper 95 oraz Super Plus 98.
Tak zmieniły się ceny benzyny
Według wykresu, ceny benzyny Eurosuper 95 osiągnęły najniższy poziom w analizowanym okresie, spadając poniżej 5000 złotych za metr sześcienny. Ceny benzyny Super Plus 98 również wykazują tendencję spadkową, choć utrzymują się na nieco wyższym poziomie niż Eurosuper 95.
Szczególnie wyraźna jest różnica względem ceny, które obowiązywały w roku 2022 - po wybuchu wojny w Ukrainie. Wówczas to hurtowe ceny obu rodzaju paliw przekroczyły 8000 zł.