29 czerwca 2019 r. weszła w życie tzw. ustawa o cenach energii. Dokonano w niej m.in. podziału 2019 r. na dwa półrocza, pozostawiając uprawnienie do ceny odbiorcom końcowym (odbiorcom m.in. w gospodarstwach domowych, mikro i małym przedsiębiorcom oraz szpitalom) na cały 2019 r.
Jak zaznaczono w komunikacie, wszystkie podmioty, jeśli chcą zachować w tym roku ceny i stawki opłat energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 roku muszą do 29 lipca złożyć przedsiębiorstwu energetycznemu "oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej".
Pozostałym odbiorcom końcowym, tj. średnim i dużym przedsiębiorcom, umożliwiono ubieganie się o udzielenie pomocy de minimis za II półrocze 2019 r.
"Oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej" obowiązuje:
- mikro i małych przedsiębiorców;
- szpitale;
- jednostki sektora finansów publicznych (tj. jednostki samorządu terytorialnego, ich związków, jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych);
- inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.
Powyższe oświadczenie, będzie podstawą uprawnienia do utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r. - ze względu na to, że przedsiębiorstwa obrotu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca końcowy jest np. małym, czy średnim przedsiębiorcą.
Czytaj również: Ceny prądu. Minister zdradził, kiedy ruszą wypłaty rekompensat
Jak informowało z kolei Ministerstwo Energii, odbiorcy indywidualni z grupy taryfowej G, których jest ponad 15 milionów, nie muszą składać oświadczeń.
Termin składania oświadczeń odbiorcy końcowego energii elektrycznej mija co prawda 27 lipca 2019 r., jednak z uwagi, że dzień ten wypada w sobotę, dokumenty należy złożyć do kolejnego dnia roboczego tj. 29 lipca.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl