Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|

Chcesz odnosić sukcesy w pracy? Według nowej teorii nie uda się to, jeśli nie masz odpowiedniego charakteru

4
Podziel się:

Dlaczego pewność siebie i otwartość kojarzymy z osobami obejmującymi stanowiska kierownicze? Na podobnej zasadzie zakładamy też często, że dyrektorzy kreatywni są tzw. dobrymi słuchaczami i przypisujemy im tym samym umiejętność rozumienia uczuć i potrzeb innych osób. Okazuje się, że niektóre kariery przyciągają ludzi o podobnych cechach osobowości, a kluczem do osiągnięcia sukcesu zawodowego jest przede wszystkim znalezienie pracy zgodnej ze swoim charakterem.

Chcesz odnosić sukcesy w pracy? Według nowej teorii nie uda się to, jeśli nie masz odpowiedniego charakteru
Odpowiednio dobrane stanowisko ma prowadzić do zadowolenia z pracy i większego zaangażowania pracownika - pisze Bloomberg. Tak wynika z nowych badań (Adobe Stock, Lifestock)

Według grupy badaczy z Australii w wielu zawodach kluczową rolę odgrywają cechy charakteru i mogą okazać się one ważniejsze niż umiejętności, doświadczenie czy ogólne zdolności pracownika.

Najnowsze badania Australijczyków sugerują także, że dopasowanie wykonywanego zawodu do cech naszej osobowości jest podstawą do osiągnięcia pełnej satysfakcji zawodowej. Jak czytamy w serwisie Bloomberg, odpowiednio dobrane stanowisko ma prowadzić do zadowolenia z pracy i większego zaangażowania pracownika.

"Właściwy człowiek na właściwym miejscu"? W tym powiedzeniu jest więcej sensu, niż się wydaje

Tylko 11 proc. zatrudnionych ma pracę, która idealnie pasuje do ich osobowości, a około 25 proc. jest na stanowisku "nieźle" do nich dopasowanym - mówi Paul McCarthy, adiunkt na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii i główny autor badania. 64 proc. pracowników zatrudnionych jest więc na mniej niż idealnym, a w niektórych przypadkach nawet bardzo źle dopasowanym stanowisku pracy – czytamy w artykule Bloomberga.

W zasadzie połowa ludzi w świecie zachodnim ma prawdopodobnie niewłaściwą pracę – stwierdził gorzko McCarthy.

Ostatnia ankieta przeprowadzona przez Instytut Gallupa wykazała, że aż 50 proc. przepytanych pracowników to osoby, którym nie jest obce zjawisko tzw. cichej rezygnacji (ang. quiet quitting). Badania McCarthy’ego sugerują, że taka postawa może służyć pracownikowi jako mechanizm obronny w momencie, gdy ten zmuszony jest wykonywać pracę niezgodną z jego typem osobowości.

Jak informuje Bloomberg, nawet 12 proc. pracowników jest na swoich stanowiskach wręcz szkodliwych. - Są oni tak nieprzystosowani, że ich praca daje efekty odwrotne do zamierzonych - stwierdza McCarthy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy konkurs dla startupów na Game Industry Conference

Dlaczego wybieramy takie, a nie inne zawody?

W najnowszych badaniach wzięła udział grupa 100 tys. użytkowników Twittera z Australii. Specjalne oprogramowanie przeanalizowało ich posty, szukając w nich wyznaczników szczęścia, dobrobytu i zaangażowania. Każdy użytkownik został też skategoryzowany na podstawie cech swojego charakteru. Następnie badacze porównali wszystkie te dane z zawodami użytkowników, tworząc osiem grup zawodów, które przyciągały osoby wykazujące podobne typy osobowości.

Analiza wykazała, że osoby, których osobowość silnie pokrywa się z wykonywaną pracą, mają znacznie wyższy poziom zaangażowania i są bardziej zadowolone ze swojej pracy - czytamy.

- To nadal pokazuje, że ludzie decydują się wykonywać pewne zawody nie przez przypadek, ale dlatego, że istnieją biologiczne predyspozycje, które kierują ich w stronę właśnie tych stanowisk - powiedziała antropolog Helen Fisher z Uniwersytetu Rutgersa, która nie była zaangażowana w badania McCarthy’ego. - To bardzo przydatne dane, które mogą być wykorzystywane nie tylko w procesach rekrutacji pracowników czy próbach poradzenia sobie ze zjawiskiem wypalenia zawodowego. Pomogą też w zrozumieniu swoich współpracowników – dodała uczona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
WYRÓŻNIONE
greg
2 lata temu
lizusostwo, donoszenie na kolegów, bezmyślne przytakiwanie przełożonym to podstawowe warunki na zrobienie kariery w korpo
KETIW
2 lata temu
Ja w swojej pracy wykonuję konieczne minimum bo tu jak cię nie op to na pewno nie pochwalą
zzz
2 lata temu
-gratuluje dostałeś awans -tato przestań
NAJNOWSZE KOMENTARZE (4)
Szybki,Grzego...
2 lata temu
Tylko że by to była Pewność Siebie a nie Samouwielbienie Siebie,lub Megalomania.
zzz
2 lata temu
-gratuluje dostałeś awans -tato przestań
KETIW
2 lata temu
Ja w swojej pracy wykonuję konieczne minimum bo tu jak cię nie op to na pewno nie pochwalą
greg
2 lata temu
lizusostwo, donoszenie na kolegów, bezmyślne przytakiwanie przełożonym to podstawowe warunki na zrobienie kariery w korpo