Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Chińskie firmy walczą z koronawirusem. Oto ich procedury [Komentarz]

23
Podziel się:

Jak to możliwe, że Chiny tak skutecznie zwalczyły koronawirusa, a tamtejsze firmy w 95 proc. zdążyły wrócić do pełnej działalności? Wszystko dzięki bardzo restrykcyjnej kwarantannie, której poddano 400 mln ludzi, oraz procedurom, które w czasie epidemii wprowadzono w tamtejszych przedsiębiorstwach - pisze dla money.pl Ryszard Hordyński z Huawei.

Garnitury znów potrzebne. Pracownicy w Chinach wracają do pracy
Garnitury znów potrzebne. Pracownicy w Chinach wracają do pracy (PAP, PAP/EPA/WU HONG)

O tym, jak skuteczna to była strategia, świadczy chociażby przykład Huawei, firmy zatrudniającej 190 tys. osób, w której do dziś nie wykryto ani jednego przypadku zakażeniem COVID-19 wśród pracowników.

Czy chiński sukces w walce z pandemią można przypisać tylko karności i dyscyplinie mieszkańców Państwa Środka? Czy może wprowadzono tam zasady i obostrzenia, z których mogą skorzystać polscy przedsiębiorcy? Jak prowadzić działalność, gdy rząd obejmuje czterotygodniowym zakazem wychodzenia z domu 400 mln obywateli, w tym wielu pracowników firmy?

Najważniejszym zadaniem jest zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw – to zasada obowiązuje zarówno w skali makro (gospodarki krajowej), jak i mikro (przedsiębiorstwa). Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia pracowników, w chińskich firmach do absolutnego minimum ograniczono podróże służbowe.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus uderza w zakłady kosmetyczne. "Pomoc rządu jest śmieszna"

Każdego, kto wrócił z zagrożonego terenu od mniej więcej końca stycznia, obowiązywała obowiązkowa, restrykcyjna dwutygodniowa kwarantanna. Swoją drogą, identyczne obostrzenie zastosowano we wszystkich oddziałach Huawei na całym świecie. Po kilku tygodniach sytuacja się odwróciła i wszyscy, którzy lecieli do Chin, musieli najpierw odbyć tygodniową kwarantannę w specjalnie do tego wyznaczonych miejscach. W jej trakcie byli dwukrotnie poddawani testom. Dopiero, gdy oba testy wykazały wynik ujemny, można było wejść do siedziby firmy czy fabryki.

Praca osób, które musiały przebywać na terenie fabryk i biur, została tak zaplanowana, aby ewentualne ognisko zakażenia wiązało się z kwarantanną tylko dla części załogi. Zresztą, choć nowych zakażeń w Chinach właściwie już nie ma, wszystkie powierzchnie biurowe i produkcyjne cały czas podlegają regularnej sterylizacji.

W korporacjach nie mogło się obyć bez powołania specjalnych zespołów codziennie udoskonalających procedery bezpieczeństwa. Działały one w każdym z biur. Tylko wprowadzenie rozwiązań w całej strukturze mogło dać długoterminowy efekt. Co więcej, działania profilaktyczne nie objęły tylko Chin – na długo przed pojawieniem się pierwszych zakażeń nad Wisłą, jeszcze w styczniu wprowadzono nowe zasady higieny i kontroli w polskich biurach.

Już od stycznia dwa razy dziennie pracownikom mierzono temperaturę. Wprowadzono ograniczenia w miejscach spożywania posiłków. Przykładowo, wszyscy pracownicy firmy zostali podzieleni na kilku grup i do pracowniczej stołówki mogą wchodzić tylko o wyznaczonych godzinach. Te restrykcje służą oczywiście ograniczeniu liczby osób w kantynie. Przed wejściem do tego pomieszczenia każdy z pracowników ma mierzoną temperaturę. Dodatkowo wszyscy pracownicy są zachęcani do spożywania posiłków przy swoich biurkach.

Do minimum ograniczono także wizyty gości z zewnątrz, zaś pracownikom ograniczono strefy poruszania się tak, żeby nie pojawiali się na piętrach czy w salach spotkań, do których nie muszą mieć dostępu. Nie wolno organizować wewnętrznych spotkań powyżej pięciu osób, zastępując je telekonferencjami. Wprowadzono także funkcję health managera, który codziennie przeprowadza wywiady w grupie przydzielonych pracowników, mierzy temperaturę, pyta o samopoczucie. Ponadto wszyscy pracownicy powinni chodzić po biurze w maskach, które są dostarczane codziennie rano.

W wielu państwach, w których znajdują się oddziały firmy (w tym w Polsce), zorganizowano własny transport zbiorowy dla pracowników, tak żeby nie korzystali oni z transportu publicznego. Oczywiście przed wejściem do autobusu każdemu pracownikowi mierzy się temperaturę.

Naturalnie wszyscy pracownicy powinni stosować się do zaleceń zakładających unikanie skupisk czy nawet rezygnację z aktywności socjalnych.

Równocześnie w ramach komunikacji wewnętrznej wprowadzono szereg szkoleń online dotyczących pandemii. W ich trakcie kompetentne osoby udzielają odpowiedzi na pytania pracowników.

Pomimo powrotu do pełnej skali produkcji firmy jeszcze przez wiele miesięcy będą musiały stosować się do większości z tych procedur.

Ryszard Hordyński

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
WYRÓŻNIONE
Bajka
5 lata temu
Chiny codziennie po zamknięciu dezynfekowały sklepy ulice i wszystkie publiczne obiekty.To się sprawdziło.U nas sie czeka,az połowa Polski zachoruje
tylko tak
5 lata temu
ten wirus jest skierowany przeciwko cywilizacji europejskiej (moim zdaniem chiny go wypuscilu)pokazaly ze daly sobie rade z zatrzymaniem pandemi bo u nich nie liczy sie jednostka tylko calosc,a w europie zawsze 1 na pierwszym miejscu dlatego jestesmy skazani na porazke,przykre,zegnaj swiecie ktory znam
Bajka
5 lata temu
Dezynfekować wszystko i wszędzie i codziennie i testy,testy,testy i izolacja.Tylko tak możemy się uchronić przed tym śmiercionośnym wirusem.Innej drogi nie ma
NAJNOWSZE KOMENTARZE (23)
e2rd
5 lata temu
chinski wirus to i chinskie procedury dzialaja ,.... stany i europa chcialy sie odciac od chin od dluzszego czasu ale to trwa.... to chinczycy sobie wymyslili ze zrobia wirusa ... nie dopracowali go i niechcacy sie wydostal .... TADAM !"!!
Jarek
5 lata temu
W chiński jak coś jest zakazane to jest a w Polsce zawsze wiem lepiej Przypominam że w china nadal wykonują karę śmierci, jak myślicie czy to skutkuje Na pewno nie ma w więzieniach pedofilii i morderców
S.
5 lata temu
Czas przestać inwestować u czerwonej zarazy w Chinach bo to jest śmiertelnie niebezpieczne. Chyba, że padnie tam komunizm to wtedy tak. Jeden wirus wystarczył aby pokazać skalę chciwość i głupoty tzw. Zachodu w kwestii Chin, który uzależnił się od nich jak narkoman od narkotyków. Chiński wirus szaleje i rujnuje Zachód a koleś z Huawei opowiada naiwne bajki o dobrych komunistach z Chin. Niech towarzysze z Chin się bujają.
Prof. Bilogiv
5 lata temu
COVID to szansa dla Europy żeby wreszcie odetchnąć od starzejacego się społeczeństwa. Lekkie przewietrzenie populacji. Zatrzymywanie tego procesu to błąd.
Fr
5 lata temu
Ktoś wierzy żółtkom?
...
Następna strona