Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Chiny uderzają w Zachód. Odcinają nas od niezbędnych surowców

303
Podziel się:

Chiny ograniczyły eksport galu i germanu - dwóch metali niezbędnych do produkcji półprzewodników. To zapowiedziany wcześniej ruch będący odpowiedzią na działania władz USA ograniczające dostęp Chin do kluczowych technologii. Zachód może być zmuszony do postawienia na produkcję aluminium.

Chiny uderzają w Zachód. Odcinają nas od niezbędnych surowców
Przywódca Chin Xi Jinping (Getty Images, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Chiny wprowadziły do tej pory szereg restrykcji w następstwie działań USA, mających na celu ograniczenie dostępu Chin do najważniejszych technologii. We wtorek, 1 sierpnia, w życie wszedł przepis o rządowej kontroli eksportu galu i germanu - półmetali kluczowych dla przemysłu półprzewodników. Pekin tłumaczy tę decyzję troską o bezpieczeństwo kraju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Robertem Adamczykiem

Chiny ograniczają eksport galu i germanu

Od teraz władze Chińskiej Republiki Ludowej będą przyznawać licencje chętnym firmom według ustalonych limitów. Jak zauważa portal biznesalert.pl, dłuższe ograniczenia mogą podnieść ceny surowców, a Chiny odpowiadają za 94 proc. produkcji galu na świecie.

Decyzja Pekinu zadała cios liderom Zachodu. Państwa Europy i Ameryki będą miały znaczące trudności z rozwojem technologii. Warto jednak podkreślić, że gal i german można pozyskiwać drogą alternatywną, poprzez produkcję aluminium. Niewykluczone więc, że Zachód położy nacisk na jego pozyskiwanie.

Według amerykańskiej firmy Wafer World półprzewodniki wykonane z arsenku galu zamiast krzemu są odporne na ciepło i wytwarzają mniej hałasu, co czyni je przydatnymi w komunikacji radiowej.

Przypomnijmy: w poniedziałek chińskie ministerstwo handlu poinformowało w odrębnym oświadczeniu o wprowadzeniu na maksymalnie dwa lata ograniczeń eksportu cywilnych dronów dalekiego zasięgu, aby zapobiec ich wykorzystywaniu do "celów innych niż pokojowe". "Ryzyko, że niektóre cywilne bezzałogowe statki powietrzne o dużych parametrach i wydajności zostaną przekształcone do celów wojskowych, stale rośnie" - wskazano w komunikacie. W 2022 r. wartość chińskiego rynku dronów przekroczyła w 14 mld dol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(303)
WYRÓŻNIONE
Turysta
rok temu
Ale jak jeszcze 15-20 lat temu Chiny robiły za waszych nierobów po piwnicach za misę ryżu to było cacy? Chcieliście oszczędności to macie. Własne kraje żeście sprzedali Chinom dla zysków. Wszystko - technologie, produkcję, etaty Chiny dostały w prezencie. Nikomu nic nie ukradły. Dzięki temu doszły do obecnego stanu gospodarki co oczywiście wielkim tego świata teraz nie pasuje. Kowale własnego losu.
Lilu
rok temu
Gdy przyszła pandemia okazało się że nie mamy podstawowych rzeczy . Maseczek i rękawiczek lateksowych . Wyobraźcie sobie jak jesteśmy uzależnieni w pozostałych dziedzinach gospodarki . Za chwilę możemy nie mieć np. podstawowych leków . tak się kończy pogoń za zyskami za wszelką cenę .
Tadek
rok temu
Zachód już sam od dawna ukręcił na siebie bata , przenosząc produkcję do Chin i dając im technologię .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (303)
Oko
rok temu
To zachód stworzył silne Chiny z chciwości,wiedzieli że Chińczycy są zdyscyplinowani,pracowici i szybko się uczą.Mimo to likwidowali miejsca pracy w swoich krajach ,przenosząc produkcje do Chin.A oni tak jak ruscy,co nie wymyślili to ukradli.A teraz larum że Ciny są zagrożeniem,a czego się spodziewali.
adlucem
rok temu
Komunistom nigdy nie należy wierzyć i się z nimi układać, także biznesowo. Chiny same się odcięły od cywilizacji pomagając putlerowi w wojnie z Ukrainą.
Darek
rok temu
widać, że artykuł został przetłumaczony automatycznie :) wstyd, "półprzewodniki wykonane z arsenku galu zamiast krzemu są odporne na ciepło i wytwarzają mniej hałasu, co czyni je przydatnymi w komunikacji radiowej" - otóż drogie money wyraz noice w potocznym języku angielskim to rzeczywiście hałas :)) ale w elektronice to zakłócenie :) czyli powinno być - "półprzewodniki wykonane z arsenku galu zamiast krzemu są odporne na ciepło i powodują mnie zakłoceń , co czyni je przydatnymi w komunikacji radiowej"
12345
rok temu
Może zachód weźmie się do roboty i przestanie wszytko ściągać z CRL wygodnictwo zaczyna się odbijać
antychryst
rok temu
powoli zaprowadza ....... na świecie CHAOS !
...
Następna strona