Według chińskiego przywódcy Ameryka Łacińska jest już drugim najważniejszym adresatem chińskich inwestycji zagranicznych. Xi nawiązał do wyników Forum Chiny - CELAC, które odbyło się dzień wcześniej w Dogguan, w południowych Chinach.
Szczyt w Dogguan poświęcony był omówieniu perspektyw dalszego rozwoju stosunków gospodarczych z Chinami. W państwach zrzeszonych w CELAC działa już ponad 3000 chińskich firm.
Chiny zacieśniają współpracę z Ameryką Łacińską
W obradach Forum Chiny-CELAC w Dogguan uczestniczyło ponad dwustu przedsiębiorców, przedstawicieli biznesu i polityków reprezentujących Amerykę Łacińską i Chiny. W 2022 roku wartość wymiany handlowej między Chinami a poszczególnymi krajami CELAC zwiększyła się o 7,7 proc. - do 11 proc. i osiągnęła w sumie wartość blisko 486 miliardów dolarów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksperci niemieckiego przedsiębiorstwa GTAI w dziedzinie handlu zagranicznego i marketingu prognozują, że w ciągu najbliższej dekady wartość wymiany handlowej między Ameryką Łacińska a Chinami podwoi się.
W ocenie Stefanie Schmitt, która kieruje przedstawicielstwem firmy GTAI w Chile, wielu latynoamerykańskich konsumentów bardzo ceni sobie chińskie produkty za ich stosunek jakości do ceny.
Mnóstwo ludzi żyje tu w ubóstwie i chińskie produkty, takie jak telefony komórkowe czy samochody, stają się dla nich jakoś osiągalne ze względu niską cenę - mówi ekspertka.
Wiceprezes wykonawczy chińskiej Federacji Przemysłu i Handlu Xu Keijang cytowany przez agencję Sinhua zadeklarował podczas obrad szczytu w Dogguan, że chińscy inwestorzy "nie powinni być obojętni na sytuację socjalną zatrudnianych przez nich osób w krajach Ameryki Południowej" i " muszą przyczyniać się do zrównoważonego rozwoju tych państw".
Wspólnota Państw Ameryki i Karaibów CELAC powstała w 2010 roku z inicjatywy ówczesnych lewicowych przywódców państw - nieżyjącego już prezydenta Wenezueli Hugo Chaveza i prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silvy, który od 1 stycznia 2023 roku ponownie sprawuje ten urząd.