Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie po skargach od konsumentów, którzy skarżyli się na rolowanie chwilówek, w przypadku braku spłaty w terminie.
"Przykładowo jeden z konsumentów wskazał, że w 2018 r. pożyczył 1500 zł, a gdy nie spłacił tej kwoty, spółka automatycznie kilkakrotnie rolowała jego dług, nie dając mu możliwości zapoznania się z warunkami umowy. W efekcie – jak twierdzi - miał do spłacenia ponad 11 tys. zł" - czytamy w komunikacie UOKiK.
Urzędnicy uważają, że rolowanie może być próbą ominięcia przepisów ustawy o kredycie konsumenckim w zakresie kosztów pożyczek.
"Firmy pożyczkowe muszą przestrzegać limitów wysokości pobieranych opłat i innych zasad ustalonych w ustawie o kredycie konsumenckim. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające w sprawie platformy Szybka Gotówka. Chcę zbadać działalność tego portalu i ustalić, czy zasady oferowania pożyczek, ich refinansowanie i windykacja należności nie prowadzą do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów" - poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Urząd wskazuje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami maksymalna wysokość odsetek to 8 proc. Regulowane prawnie są też pozaodsetkowe koszty pożyczek.
"Ostatnio w ramach tarczy antykryzysowej ich maksymalna wysokość została jeszcze zmniejszona i zależy od okresu pożyczki. Przykładowo dla produktów krótszych niż 30 dni limit wynosi 5 proc., a dla kredytu konsumenckiego na rok - 21 proc." - przypomniał Urząd.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl