W czwartek szefowa MSW Priti Patel ogłosiła zamknięcie w trybie natychmiastowym systemu złotych wiz, z którego korzystało m.in. wielu rosyjskich oligarchów. Hinds w rozmowie z Times Radio powiedział, że rząd może pójść dalej i odebrać część z tych wiz, które już zostały wydane.
- Istnieją środki, które można podjąć, aby je (wizy) cofnąć w razie potrzeby. Dokonaliśmy przeglądu przeszłych przypadków w związku z tymi wizami i jest jasne, że było to z powodu obaw dotyczących tych i tego, jak mogły być nadużywane. Dlatego właśnie ścieżka została zatrzymana - powiedział Hinds.
Program został wprowadzony w 2008 roku, aby zachęcić zamożnych ludzi spoza Unii Europejskiej do inwestowania w Wielkiej Brytanii.
Złoty bilet
Wiza inwestorska, często nazywana "złotą wizą", umożliwiała pobyt osobom, które zainwestowały w Wielkiej Brytanii minimum 2 mln funtów, a także pozwalała ich rodzinom na dołączenie do nich.
Posiadacze tych wiz mogli następnie ubiegać się o stały pobyt w Wielkiej Brytanii, w tempie zależnym od tego, ile zainwestowali. W przypadku inwestycji o wartości 2 mln funtów wniosek o stały pobyt można było złożyć po pięciu latach, jeśli inwestycja wynosi przynajmniej 5 mln funtów, można było to zrobić po trzech latach, a przy inwestycji 10 mln funtów - już po dwóch latach.
W przeciwieństwie do innych kategorii wiz, nie było minimalnego czasu, jaki posiadacze wizy muszą spędzać w Wielkiej Brytanii, aby zachować swój status, chociaż wygasał on po dwóch latach nieobecności.
Dostało je 2636 Rosjan
Według danych brytyjskiego MSW, do końca marca 2020 roku wizy inwestorskie otrzymało 2581 obywateli Rosji, zaś w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy zeszłego roku kolejnych 55.
W związku z sytuacją wokół Ukrainy brytyjski rząd w zeszłym tygodniu opublikował nowe przepisy dające możliwość nałożenia sankcji nie tylko na bezpośrednio odpowiedzialnych za agresję na ten kraj, ale również na osoby i przedsiębiorstwa mające związki ze strategicznymi interesami Rosji.