Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Co z banderolą na piwach? Jest projekt ministerstwa. Zmian teraz nie będzie

10
Podziel się:

Przedłużenie do 31 grudnia 2026 r. zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy m.in. piwa, a także cydru i perry o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 proc. objętości - przewiduje projekt rozporządzenia przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Co z banderolą na piwach? Jest projekt ministerstwa. Zmian teraz nie będzie
Przez kolejne dwa lata piwo bez banderoli (Getty, KSENIA KULESHOVA)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. zwolnień wyrobów akcyzowych z obowiązku oznaczania znakami akcyzy.

Projektowane rozwiązania przewidują przedłużenie o kolejne dwa lata, czyli do 31 grudnia 2026 r. zwolnienia z obowiązku oznaczania znakami akcyzy wyrobów akcyzowych importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo i wyprodukowanych na terytorium kraju, takich jak np.: piwo, alkohol etylowy i pozostałe wyroby alkoholowe o dowolnej mocy - skażone, oleje ropy naftowej, gaz ziemny, preparaty smarowe, napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, cydr i perry o mocy alkoholu nieprzekraczającej 5 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prawa UE a rzeczywistość. "W Polsce mało osób ma świadomość"

W takich opakowaniach ma być sprzedawany alkohol

Nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi ma być odpowiedzią na problem z alkoholem sprzedawanym w opakowaniach do złudzenia przypominających produkty przeznaczone dla dzieci.

Ministerstwo postanowiło zareagować na te praktyki w związku z pojawieniem się na rynku napojów alkoholowych w saszetkach i tubkach, które wizualnie imituje produkty takie, jak musy owocowe.

Projekt zakłada, że wszelkie opakowania o pojemności nominalnej do 300 ml będą mogły być wykonane jedynie ze szkła lub metalu. Tym samym, z rynku mogą zniknąć opakowania plastikowe lub inne alternatywne rozwiązania.

Wprowadzone zostanie również ograniczenie dotyczące rodzaju substancji, jakie mogą być używane do sprzedaży alkoholu – dopuszczalne będą jedynie formy płynne. W związku z pojawieniem się na rynku nietypowych form, takich jak alkohol w proszku, żelu czy paście, ustawodawcy uznali konieczność wprowadzenia dodatkowych obostrzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
zdziwiony
6 dni temu
jak można było pomylić alkotubkę z musem dla dzieci skoro aby kupić alkotubke i tak musiał to zaakceptować sprzedawca tak jak inne alkohole lub energetyki?!!!!!! jakim prawem państwo ingerowało w prywatny biznes i zakazało sprzedawać coś co jest legalnie dopuszczone do obrotu? kiedy państwo Tuska zabierze się za tubki z psim żarciem które też wyglądają jak tubki z musem dla dzieci ale może je kupić nawet dziecko w sklaepie i nikt nie sprawdzi czy dało je psu czy samo zjadło bo myslało że to mięsko w tubce?
Koneser
5 dni temu
Substancja płynna znacznie lepiej wchodzi.
Dany
5 dni temu
Będziemy pędzić bimber. Uratować nas może wojna lub wyjście z UE innych opcji nie ma.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
God
2 godz. temu
Ministerstwo pracuje na rzecz zagranicznych korporacji sprzedających wódkę i zablokowało małym firmą sprzedaż w innych opakowaniach i przez internet
doświadczony
5 dni temu
Hym,po tytule myślałem że będzie zakaz sprzedaży piwa :))
Adw
5 dni temu
Ale czy napój w tubce nie może identyfikować siebie jako zapakowany w butelkę?
Ferdek
5 dni temu
Wszczepiać ludziom czipy i jak będą pić alkohol to akcyza będzie się sama z konta pobierać. Trza iść w nowoczesność.
Dany
5 dni temu
Będziemy pędzić bimber. Uratować nas może wojna lub wyjście z UE innych opcji nie ma.