Podczas rozmowy z "Newsweekiem", Samcik wyjawił, że często otrzymuje pytania od swoich obserwatorów, takie jak: "czy powinienem zainwestować w nieruchomość w Polsce, czy lepiej kupić mieszkanie za granicą?". Polacy zastanawiają się również, "jak bezpiecznie ulokować swoje pieniądze za granicą, tak aby były bezpieczne i łatwo dostępne".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czy warto inwestować w nieruchomości w czasie wojny?
Rozmówca "Newsweeka" ostrzega takie osoby przed inwestowaniem w nieruchomości w obcym kraju. - Owszem, ceny tam są dość przystępne, ale otoczenie prawne jest zupełnie inne niż w Polsce i trzeba się na tym dość dobrze się znać, żeby nie popłynąć - mówił. Zdaniem Macieja Samcika w czasach, w których sytuacja geopolityczna jest niepewna, nie powinno inwestować się pieniędzy w coś, "co jest niepłynne, a nieruchomości są taką inwestycją".
Co do przetransferowania pieniędzy za granicę: jest kilka banków w Niemczech, Danii, Wielkiej Brytanii, które mają takie usługi. Ale żeby założyć tam konto, trzeba osobiście zjawić się w placówce w danym kraju i wypłata też odbywa się w ten sposób. Osobom, które mają oszczędności rzędu kilkuset tysięcy, doradzałbym, żeby przenieść część tych pieniędzy z Polski i trzymać w zagranicznym banku - radził Samcik.
Czy warto trzymać gotówkę w domu?
Jacek Tomczuk, dziennikarz "Newsweeka", zapytał Samcika o sens trzymania w domu gotówki, na przykład po tysiąc dolarów i euro w niskich nominałach oraz kilku tysięcy złotych.
- Zasadniczo uważam, że to dobry pomysł. Choć nie warto wpadać w przesadę. Kiedyś rozmawiałem z człowiekiem, który opowiadał, że ma w domu milion złotych w gotówce i trzyma je w sejfie. Żeby czuć się bezpieczniej, uzyskał pozwolenie na broń. Dla mnie to głupie, bo jak ktoś przyjdzie je ukraść, prawdopodobnie będzie umiał lepiej posługiwać się bronią niż on - zauważył twórca serwisu "Subiektywnie o finansach".
Strategia na czas niepewności
Według Samcika, w czasach niepewności dobrze jest posiadać większą ilość gotówki, również w obcych walutach i w niskich nominałach, a także złoto.
- Prywatnie zwiększyłem w ostatnich latach inwestycje (przede wszystkim ze względu na polską inflację) w instrumenty, które są niezależne od polskiego rynku i polskiej waluty. Staram się też nie przegrzać z inwestycjami w nieruchomości, bo ich kupowanie w kraju przyfrontowym jest jednak pewną ekstrawagancją. Nie rozumiem ludzi, którzy biorą wszystkie swoje oszczędności i kupują za to dwie kawalerki. To nie ma sensu - podkreślił Samcik.