Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Coraz więcej osób ginie pod kołami pociągów. Polska na czele w UE

11
Podziel się:

Eurostat podał w piątek, że w 2023 r. w Unii Europejskiej doszło do 1567 poważnych wypadków kolejowych. Zginęło w nich 841 osób. Polska jest liderem w tym niechlubnym rankingu. Dalej są Niemcy i Rumunia. Na drugim końcu są natomiast Luksemburg i Estonia.

Coraz więcej osób ginie pod kołami pociągów. Polska na czele w UE
W Polsce ginie najwięcej osób na torach kolejowych w UE (Adobe Stock, Lukasz Limarowski)

W ubiegłym roku Unia Europejska odnotowała wzrost liczby wypadków kolejowych. Według danych Eurostatu, w Polsce było 159 ofiar śmiertelnych - najwięcej w UE. Dalsze miejsca zajęły Niemcy, gdzie zginęło 129 osób oraz Rumunia, gdzie na torach kolejowych życie straciło 77.

Ponad połowa ofiar śmiertelnych w UE to osoby nieupoważnione, które znalazły się na torach, często przechodząc w nieoznakowanych miejscach.

Użytkownicy przejazdów kolejowych, w tym kierowcy ignorujący sygnalizację, stanowili 27 proc. ofiar. W Polsce 114 osób zginęło po wtargnięciu na tory, a 39 na przejazdach kolejowych. Wśród ofiar byli także troje pracowników kolei i jeden pasażer.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zielony Ład ofiarą wyborów w USA? "Zwycięstwo Trumpa jest dzwonem"

Samobójstwa na torach

Rok 2023 był drugim z rzędu, w którym wzrosła liczba ofiar śmiertelnych na torach, co odwróciło wcześniejszą tendencję spadkową z lat 2010-2021. Spadek w latach 2019-2021 tłumaczono pandemią COVID-19, która ograniczyła transport pasażerski.

Liczba samobójstw na torach w UE przewyższa liczbę ofiar wypadków. W 2023 r. odnotowano 2371 takich przypadków. Niemcy przodują z 690 samobójstwami, co stanowi prawie jedną trzecią wszystkich przypadków w UE. W Polsce liczba ta wyniosła 128.

W Polsce osoby w kryzysie psychicznym mogą skorzystać z całodobowego wsparcia pod numerem 800-70-22-22, a dzieci i młodzież pod numerem 800-12-12-12. W razie zagrożenia życia lub zdrowia można dzwonić na numer alarmowy 112.

infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
heg
miesiąc temu
Na torach należy postawić progi zwalniające do 20km/h a w terenie zabudowanym wprowadzić maksymalną prędkość 50km/h. Lub obciążyć kosztami usunięcia skutków spadkobierców, sprawców. Dlaczego przez głupotę mają cierpieć inni ????
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
Wsiok
miesiąc temu
Co na to same pociągi? Co na to ich przedstawiciele.... Podać dane które to pociągi i ich twarze.... Tak nie może być żeby bezkarnie pociągi jeździły sobie i zabijały przypadkowe osoby....co na to władze????
Taka prawda
miesiąc temu
Co poradzić że doprowadzili naród do poziomu umysłowego pantofelka? To nie pociągi zabijają tylko ludzie potracili rozumy i muszą zginąć.
Idzie trzech
miesiąc temu
pijanych kumpli po torach. Jeden pyta - a dlaczego ta poręcz jest taka niska? Na to drugi - a dlaczego ta drabina jest taka wysoka? A trzeci - poczekajcie, winda już jedzie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (11)
Rfhhj
miesiąc temu
Ci w Niemczech co giną na torach to też polacy...
fakty
miesiąc temu
rządzi koalicja to samobójców przybywa
IRON MAN
miesiąc temu
Postawić fotoradary, to na pewno pomoże....budżetowi.
bezkolizyjne
miesiąc temu
Brak fotoradarów i inspekcji szlakowej na żelaznych drogach, oraz brak pasów do przejścia dla pieszych po torach. Kiedy organizacje partyjne będące u władzy wpadną wreszcie na pomysł, że nie da się łączyć wszystkiego ze wszystkim. W jednej przestrzeni na jednym poziomie. Trzeba rozdzielić wszystkie ruchy od siebie pociągi powinny jeździć w tunelach, lub wiaduktach. Nie krzyżować się z innymi na tym samym poziomie.
Mike
miesiąc temu
To straszne .....zakazać pociągów !