- W kolejnym roku planujemy powołanie klubów rozwoju cyfrowego. Będą to miejsca edukacji cyfrowej, zaznajamiania ogółu społeczeństwa z nowymi technologiami. Celem jest, aby taki klub funkcjonował w każdej gminie - poinformował Adam Andruszkiewicz.
Dodał, że w klubach będzie pracować 5 tys. edukatorów rozwoju kompetencji cyfrowych. Placówki zostaną utworzone w oparciu o istniejące w poszczególnych miejscowościach biblioteki, mediateki, domy kultury i uniwersytety trzeciego wieku.
- Kluby rozwoju cyfrowego wzbogacą te miejsca o nowe funkcje, czyniąc je jeszcze bardziej użytecznymi dla społeczności lokalnej - zapewnił i dodał, że kluby zostaną wyposażone w niezbędny sprzęt i oprogramowanie.
- Dzięki temu edukatorzy będą mogli pomagać zainteresowanym osobom z zaznajomieniem się z nowymi technologiami oraz w podnoszeniu ich kompetencji cyfrowych - zapewnił wiceminister.
Cyfryzacja w ostatnim czasie nabiera tempa
Przypomnijmy, że Polska zajmuje 34. miejsce pod względem digitalizacji gospodarki - wynika z Indeksu Cyfryzacji Gospodarki (Digital Intelligence Index), którego wyniki publikuje "Rzeczpospolita". Wyprzedzają nas m.in. Litwa i Łotwa.
Światełkiem w tunelu są jednak dane dotyczące tempa cyfryzacji. Polska gospodarka w ostatnim czasie nadrabia zaległości i coraz szybciej się digitalizuje.