Black Friday w praktyce
Dynamiczny rozwój Czarnego piątku obserwowany jest od początku XXI wieku, choć ten dzień ustanowiony został znacznie wcześniej. Historia Czarnego piątku łączy się z amerykańskim świętem Dzień Dziękczynienia.
Dlaczego akurat jednak „czarny”? Dokładnej definicji nie ma. Według jednej z wersji historia czarnego piątku wzięła się od policjantów z Filadelfii. Oni gorączkę zakupów zaczęli tak określać już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Powodem nazwania tego dnia „czarnym” wzięło się z tego, że musieli wówczas pracować po dwanaście godzin dziennie dbając nie tylko o bezpieczeństwo ruchu drogowego, ale także z tłumami zakupowiczów na ulicach.
Co ciekawe taka nazwa święta zakupów nie spodobała się branży handlowej. Ta w latach osiemdziesiątych wymyśliła więc własną historię Czarnego piątku. Według ich wersji od tego właśnie dnia roku sklepy przestały notować straty, które są tradycyjnie zapisywane na czerwono, a zaczęły generować zyski. Te zazwyczaj zapisuje się już czarnym długopisem lub tuszem w drukarkach.
Kiedy wypada Czarny Piątek?
Czarny piątek to święto ruchome, co oznacza, że każdego roku wypada on w inny dzień miesiąca. Bierze się to z tego, że zawsze następuje on po amerykańskim Dniu Dziękczynienia. To wypada w każdy czwarty czwartek listopada. Czarny piątek wypada więc zawsze w piątek po czwartym czwartku listopada. Kiedy będzie Czarny piątek w najbliższych latach?
Czarny piątek 2020 – 27 listopada
Czarny piątek 2021 - 26 listopada
Czarny piątek 2022 – 25 listopada
Czarny piątek 2023 – 24 listopada
Czarny piątek 2024 – 29 listopada
W Polsce Czarny piątek popularność zdobywa od kilku lat. Większość ekspertów twierdzi jednak, że przeceny w naszym kraju w ten dzień są dużo niższe niż w USA. Tam czarny piątek wiąże się z promocjami rzędu 50-60 proc. Dzięki temu sklepy mogą wyczyścić magazyny ze starych kolekcji i sprzętu, a na półki wyłożyć nowe modele, które będą promować przed szczytem zakupowym związanym z Bożym Narodzeniem.