Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Karolina Skłodowska
|

Czy panele fotowoltaiczne trafią do centralnego rejestru?

55
Podziel się:

Od 1 lipca działa Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków i ruszył obowiązek rejestracji źródeł spalania paliw i ogrzewania budynków. Czy osoby, które wykorzystują energię słoneczną do ogrzewania domu lub wody muszą rejestrować panele fotowoltaiczne? Wyjaśniamy.

Czy panele fotowoltaiczne trafią do centralnego rejestru?
Centralny rejestr pieców i kotłów ruszył 1 lipca (Adobe Stock)

Centralny rejestr pieców i kotłów ruszył 1 lipca, a wraz z nim obowiązek rejestracji ogrzewania budynków. Dotyczy to wszystkich źródeł spalania paliw do 1 MW mocy, które do tej pory nie wymagały rejestracji. Trzeba zgłosić ogrzewanie, które jest w budynku, zarówno używane jak i nieużywane, te dotyczącej ciepłej wody użytkowej, jak i grzania pomieszczeń.

Rejestr obejmuje wszystkie budynki, a więc nie tylko domy jednorodzinne i wielorodzinne, ale też hotele, biura, kościoły, szpitale, szkoły, warsztaty, piekarnie, gospodarstwa rolne, szklarnie, hale, instytucje kultury itp. Każdy właściciel lub zarządca budynku musi złożyć deklarację z informacją o zainstalowanym źródle ciepła i spalania paliw.

Głównym celem składania deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest zebranie informacji nt. źródeł ciepła i spalania paliw tzw. kopciuchów będących źródłem tzw. niskiej emisji czyli smogu.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. 2022 rok ma być rekordowy. Ekspert: Może być więcej niż zapowiada rząd

Faza pierwsza: rejestracja pieca, kotła, kozy i pompy

Zgłoszenia dokonuje się przez stronę internetową Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Zgłaszający ma do wyboru 11 typów źródeł ciepła. Oprócz kotłów i pieców (na węgiel, drewno, gaz, olej) są też kominki, kozy, piecokuchnie, sieć ciepłownicza, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny oraz kolektory słoneczne do podgrzewania ciepłej wody użytkowej z funkcją wspomagania ogrzewania.

Natomiast nie ma możliwości zgłoszenia paneli fotowoltaicznych, więc ich nie zgłaszamy. Osoba, która np. ogrzewa budynek panelami grzewczymi na podczerwień (IR), a do ich zasilania wykorzystuje własną instalację fotowoltaiczną, w formularzu powinna wybrać opcję: ogrzewanie elektryczne/bojler elektryczny.

Czy w przyszłości fotowoltaika trafi do rejestru? Co należy zrobić jeżeli się spóźnimy? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(55)
WYRÓŻNIONE
1234
3 lata temu
najpierw rejestr a za jakiś czas podatek od słońca....
ech wy
3 lata temu
Po co to robią ? zaczniemy żyć w strachu i biedzie jak im wszystko powiemy . Najpierw nasze zarobki niech się zrównają z zarobkami UE co najmniej 120 euro na rękę a potem niech patrzą jak My sami rozwiążemy swoje problemy z ogrzewaniem . Na dzień dzisiejszy mogą mnie cmoknąć w d... bo jak ktoś przyjdzie do mnie to powiem ze nie mam żadnej informacji pisemnej która do mnie przyszłą drogą pocztową . Nie dajmy się temu systemowi bądźmy wolni od biurokracji i debilizmu
12ewww
3 lata temu
chodzi o płacenie podatku od słońca?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (55)
iza
3 lata temu
chcielista unii, to macie. Unia walczy o ochronę środowiska
jojo
3 lata temu
Jak już ustalą czym najczęściej ogrzewa się domy, to dowalą podatek do tego medium i kasa się napełni.
jojo
3 lata temu
Jak już ustalą czym najczęściej ogrzewa się domy, to dorzucą podatek do tego medium i kasa się napełni. :-))))
k71
3 lata temu
Wykonane instalacje fotowoltaiczne, umowy są już dawno u dostawców energii bo musiały być podpisane, więc po co ten cyrk z rejestracją??? Nie tłumaczcie się RODO bo to stwór wyprodukowany na potrzeby czosnkowych!!!!!
Nygus
3 lata temu
Permanentna inwigilacja.
...
Następna strona