Ekspertami biorącymi udział w panelach dyskusyjnych, odbywających się w ramach konferencji, byli m.in. prawnicy, wykładowcy akademiccy (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), przedstawiciele organizacji rolniczych (m.in. Polska Izba Mleka, Polska Platforma Zrównoważonej Wołowiny), a także sieci handlowych (Jeronimo Martins Polska S.A.). Wszyscy zgodnie podkreślali znaczenie "zielonych finansów" jako inwestycji w przyszłość oraz transformacji rolnictwa, będącym istotnym dla konkurencyjności polskiej żywności.
Podczas konferencji omówiono współpracę między przetwórcami a rolnikami oraz przedstawiono dobre praktyki wsparcia zielonej transformacji, a także rolę administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu. Szczególną uwagę poświęcono również kwestiom gospodarki odpadami opakowaniowymi oraz nadchodzącej Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), Systemowi Kaucyjnemu i unijnemu rozporządzeniu PPWR, które będą wymagać od firm spełnienia wymogów prośrodowiskowych. Podkreślano, że przemyślane opakowania mogą pomóc w ograniczeniu marnowania żywności, co przekłada się na niższe emisje CO2.
W ramach panelu pt. "Legislacja unijna i krajowa dot. ESG – jak przygotować się na przyszłość?, Stefan Krajewski – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreślił: - Rozwiązania muszą powstać w dialogu, bo najgorsze jest, jak się narzuci daną rzecz, nie skonsultuje się tego z branżą i będziemy mieli powtórkę z zeszłego roku, tak jak wszędzie odbywały się protesty w ujęciu europejskiego zielonego ładu.
Z kolei Tomasz Kurpiewski, reprezentujący firmę McDonald's, zaznaczył podczas panelu pt. "Współpraca przetwórców z rolnikami – dobre praktyki wsparcia w zielonej transformacji oraz wsparcie administracji publicznej i instytucji otoczenia biznesu": - Postawiliśmy sobie krowę i wyszło na to, że ta krowa to jest emisyjność zarówno w zakresie mięsa wołowego, jak i serów oraz mleka. Jest więc bardzo ważne, żeby zbilansować tę emisyjność i ją ograniczać – jeżeli chcemy to zrobić faktycznie w celu ograniczenia emisji netto, a nie na transakcję, kilogram lub kilometr transportu. Musimy nawiązać współpracę z prawie całą branżą – zarówno od strony hodowców, rolników, jak i mleczarzy – czyli podejść do tego bardzo całościowo.
Jacek Zarzecki, reprezentujący Polską Platformę Zrównoważonej Wołowiny, odniósł się do popularnych mitów dotyczących wpływu sektora wołowiny na środowisko, wskazując na fakty i dane o emisjach gazów cieplarnianych: - Jestem reprezentantem sektora wołowiny - to jest ten sektor, o którym się mówi, że jest głównym trucicielem planety i odpowiada za największy procent emisji gazów cieplarnianych. Tylko to jest mit. W Polsce rolnictwo odpowiada za niewiele ponad 7% emisji gazów cieplarnianych, ok. 4% to jest produkcja zwierzęca. W całej Unii Europejskiej, całe rolnictwo to jest 10%, 6% to jest produkcja zwierzęca, przede wszystkim produkcja bydła. Dodał także, że Polska przeznaczy w najbliższych latach znaczne zasoby finansowe na dobrostan zwierząt: - W Polsce przeznaczamy 1 miliard 300 milionów euro, w ciągu najbliższych 5 lat, na dobrostan zwierząt. Jesteśmy dzisiaj liderem w zakresie dobrostanu zwierząt, który jest elementem zrównoważonej produkcji w rolnictwie.
W kontekście działań proekologicznych, zwrócono także uwagę na rolę biogazowni i ich potencjalny wkład w redukcję śladu węglowego w łańcuchu dostaw żywności. Przedstawiono rozwiązania prawne, które mogą wspierać rozwój sektora biogazu, jak i apelowano o uproszczenie procedur administracyjnych i zwiększenie dostępu do finansowania.
Materiał sponsorowany przez GREENPACT