To niezależna treść redakcyjna. Artykuł zawiera lokowanie efaktor.com.pl
Faktoring cichy, w odróżnieniu od klasycznego nie przenosi praw do wierzytelności faktorowi – bankowi lub firmie faktoringowej. Proces finansowania przebiega bez wiedzy płatnika, czyli klienta. Kupujący opłaca fakturę na rachunek przedsiębiorcy w terminie płatności, a przedsiębiorca otrzymujący płatność jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy faktorowi – w ustalonym czasie i na ustalonych warunkach. Ze względu na przebieg faktoring cichy nazywany jest też niejawnym, tajnym lub ukrytym.
Jak działa cichy faktoring?
Faktoring cichy służy przede wszystkim finansowaniu faktur – w tym wypadku będą to faktury, których termin płatności jeszcze nie nadszedł. W związku z tym, że nie następuje cesja wierzytelności, firma faktoringowa zgadzając się na faktoring cichy podejmuje pewne ryzyko, gdyż nie może zweryfikować ani samej transakcji, ani wypłacalności kontrahenta.
Transakcje faktoringu cichego są trójstronne. Biorą w nich udział:
- faktorant (sprzedawca produktów lub usług, który wystawia fakturę, to on podpisuje umowę z firmą faktoringową),
- płatnik faktoringowy (klient zobowiązany do zapłaty zgodnie z fakturą),
- instytucja finansowa (bank lub firma faktoringowa).
Do momentu wystawienia faktury transakcja przebiega standardowo. Klient nabywa produkt lub usługę, sprzedawca wystawia fakturę z wydłużonym terminem płatności, a następnie firma faktoringowa przelewa środki na konto przedsiębiorcy w dniu wystawienia faktury. Ostatnim krokiem jest uregulowanie należności przez płatnika zgodnie z terminem podanym na fakturze, a zadaniem sprzedawcy jest zwrot środków do firmy faktoringowej wraz z kosztami faktoringu.
Zakaz cesji a faktoring cichy
Możliwość cesji, czyli przeniesienia wierzytelności może zostać zastrzeżona. Musi być to zawarte na piśmie na przykład w umowie, czy na fakturze. Prawo do zastosowania klauzuli o nieprzenoszeniu wierzytelności jest jedną z zasad swobody zawierania umów. Co może zrobić przedsiębiorca, jeśli jego kontrahent zastrzeże prawo do cesji? Dalej może on skorzystać z faktoringu jawnego, musi jednak wcześniej uzyskać u płatnika zgodę na przelew wierzytelności. Jeśli jednak klient nie wyraża zgody na cesję, albo sprzedawca z jakiegoś powodu nie chce informować płatnika o tym, że korzysta z faktoringu, może posłużyć się faktoringiem cichym. Jest więc on idealnym rozwiązaniem na sytuacje, kiedy cesja wierzytelności nie jest możliwa.
Zalety faktoringu cichego
Największą zaletą faktoringu cichego jest szybkie uzyskanie środków z wystawionej faktury. Większość firm faktoringowych oferuje przelew w ciągu 24 godzin od wystawienia faktury. Niewątpliwym plusem jest też fakt, że dzięki korzystaniu z faktoringu cichego przedsiębiorca może zaoferować swoim klientom wydłużony termin płatności. Decydując się na faktoring cichy przedsiębiorca poniesie też niższe koszty w porównaniu do pożyczki pod fakturę, łatwiej też będzie uzyskać zgodę na faktoring cichy niż na kredyt.
Ryzyko i koszty faktoringu cichego
W związku z ryzykiem podejmowanym przez firmę faktoringową, koszty faktoringu cichego będą proporcjonalnie wyższe od klasycznego (jawnego). Opłaty za faktoring cichy składają się głównie z odsetek faktoringowych (uzależnionych od wysokości faktury i liczny dni finansowania) oraz prowizji przygotowawczej w wysokości do 3% przyznanego limitu faktoringowego.
Firmy faktoringowe udzielające faktoringu cichego wymagają również często zabezpieczeń majątkowych transakcji. Ze względu na ryzyko i większe koszta faktoring cichy polecany jest głównie w sytuacjach, kiedy przedsiębiorca nie może uzyskać zgody na cesję wierzytelności, a tym samym nie może skorzystać z faktoringu jawnego. W innych przypadkach faktoring cichy jest niewskazany i znacznie bardziej ryzykowny.