53 proc. dorosłych mieszkańców Unii Europejskiej ma nadwagę. Wypadamy pod tym względem gorzej od europejskiej średniej, gdyż w naszym kraju wskaźnik ten wynosi 58 proc., wynika z najnowszych danych Eurostatu za 2019 rok.
Odsetek dorosłych z nadwagą różni się w poszczególnych państwach członkowskich UE, przy czym najwyższy odnotowano w Chorwacji i na Malcie, gdzie nadwagę ma 65 proc. dorosłych. Natomiast najlepszy wynik odnotowano we Włoszech (46 proc.) i Francji(47 proc.).
Kiedy możemy mówić o nadwadze? Kiedy wskaźnik BMI, czyli wskaźnik masy ciała, wynosi 25 i więcej. BMI oblicza się dzieląc wagę danej osoby w kilogramach przez wzrost podany w metrach podniesiony do kwadratu. Jeśli zaś wskaźnik BMI wynosi 30 lub więcej, mówimy o otyłości.
Nadwaga oraz otyłość pociągają za sobą też koszty ekonomiczne. To obciążenie kosztami wynika m. in. z wydatków na leczenia cukrzycy, chorób układu krążenia, demencji i raka, czytamy w raporcie OECD "The Heavy Burden of Obesity” opartym na danych z 2019 roku.
Autorzy raportu prognozują, że nadwaga będzie miała znaczący wpływ na zdrowie ludności w krajach OECD w ciągu najbliższych 30 lat - związane z nią choroby skrócą oczekiwaną długość życia średnio o 2,7 roku. Największy wpływ będzie widoczny w Meksyku i Polsce, gdzie nadwaga skróci średnią oczekiwaną długość życia odpowiednio o 4,2 i 3,9 roku, ostrzega OECD.
Nadwaga i otyłość przyczyniają się do spadku wskaźnika zatrudnienia, mogą powodować absencję w pracy oraz wcześniejsze przejście na emeryturę. Przez łączny wpływ nadwagi na oczekiwaną długość życia, wydatki na opiekę zdrowotną i rynek pracy, PKB w krajach OECD będzie średnio o 3,3 proc. niższy.
Nadwaga a płeć
We wszystkich państwach członkowskich UE odsetek mężczyzn z nadwagą jest wyższy niż kobiet. Największe różnice odnotowano w Luksemburgu (59 proc. mężczyzn wobec 38 proc. kobiet), Czechach (70 proc. wobec 51 proc.) i na Cyprze (59 proc. w porównaniu do 41 proc.).
Dane Eurostatu pokazują, że w Unii Europejskiej odsetek osób z nadwagą spada wraz ze wzrostem poziomu wykształcenia: podczas gdy odsetek dorosłych z nadwagą wśród osób o niskim poziomie wykształcenia wynosił 59 proc. w 2019 roku, 54 proc. dla osób ze średnim wykształceniem poziom i 44 proc. dla dorosłych z wyższym wykształceniem.