Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Gdzie jest Daniel Obajtek? "Na pewno nie w Polsce"

631
Podziel się:

Poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba przekazał na antenie TVP Info, że były prezes Orlenu Daniel Obajtek "na pewno nie jest w Polsce". Informacja ta padła, gdy media ujawniają kolejne afery związane z działalnością koncernu pod kierownictwem polityka Prawa i Sprawiedliwości.

Gdzie jest Daniel Obajtek? "Na pewno nie w Polsce"
Daniel Obajtek, polityk PiS i były prezes Orlenu (Getty Images, SOPA Images)

- To są informacje, które posiadam i którymi się z państwem dzielę. Pan pozwoli, że te informacje przekażę odpowiednim służbom, natomiast mogę pana zapewnić, że na pewno nie jest w Polsce - powiedział Michał Szczerba we wtorek rano w TVP Info, pytany o miejsce pobytu Daniela Obajtka.

Pytanie o lokalizację byłego prezesa Orlenu było związane z ostatnimi aferami wokół działalności koncernu pod wodzą polityka PiS (o nich dalej).

Dodajmy, że tydzień temu w wywiadzie dla money.pl Obajtek spytany, dlaczego rozmowa odbywa się online, odpowiedział: - Jestem u siebie w domu w Małopolsce. Nie jestem już od ponad dwóch miesięcy prezesem Orlenu. A prawie 20 lat nie byłem na urlopie. Teraz korzystam z wolnego czasu. Nadrabiam zaległości, mam dużo zaproszeń, również od rodziny, która mieszka za granicą

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

Gorąco wokół Obajtka i Orlenu

Onet podał w poniedziałek, że wewnętrzne służby bezpieczeństwa giganta ostrzegały Daniela Obajtka przed współpracą z pochodzącym z Libanu Samerem A., podejrzewanym o kontakty z Hezbollahem, w dodatku zamieszanym w nielegalny obrót ropą z Iranu.

"Obajtek te ostrzeżenia zlekceważył i postawił Samera A. na czele Orlen Trader Switzerland (OTS), szwajcarskiej spółki Orlenu. W efekcie Orlen stracił 1,6 mld zł, co wyszło na jaw dopiero po utracie władzy przez PiS i odwołaniu Obajtka" - napisał serwis.

Z czego wynika strata? Założona w szwajcarskim kantonie Zug tradingowa spółka zależna Orlenu wyłożyła pieniądze "tytułem przedpłat na poczet zakupu ropy oraz produktów ropopochodnych". Dostawy nigdy jednak nie dotarły. Orlen Trading Switzerland miała wystąpić o zwrot zaliczek, ale wydanych środków również nie otrzymała. W oświadczeniu przesłanym Onetowi polityk PiS zapewnił natomiast, że miał i ma zaufanie do swoich współpracowników.

Z kolei w połowie kwietnia "Rzeczpospolita" podała, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w 2022 r. próbowała zablokować powołanie na stanowisko prezesa spółki OTS Samera A. Powodem miały być podejrzenia o arabski ekstremizm.

- Myślę, że w Orlenie bez zgody Obajtka nawet mysz nie była w stanie przez pokój przebiec, więc kontrolował wszystko - powiedział Szczerba w TVP Info.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(631)
sęk
2 tyg. temu
Cebulę kroimy zaś na drobną kosteczkę. Ząbki czosnku kroimy na cienkie plasterki, bo przecież lubimy widzieć potem w zupie, co jemy :) Korzeń pietruszki kroimy na cienkie półplastry. W taki sam sposób postępujemy z marchewką. A kawałek selera kroimy na cienkie słupki, by ładnie się prezentował w zupie. Ziemniaki, najlepiej typu sałatkowego, czyli o dużej zawartości skrobi, kroimy na zgrabną kostkę. W dużym garnku rozgrzewamy olej. Wsypujemy cebulę, lekko solimy i cały czas mieszając, smażymy przez około minutę, aż zacznie się szklić. Dodajemy pora, mieszamy i smażymy kilka chwil. Wsypujemy marchewkę, pietruszkę i kawałki selera. Smażymy na dużym ogniu, cały czas mieszając, przez 2 minuty. Wlewamy bulion, mieszamy, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez około 5 minut na średnim ogniu. Dodajemy ziemniaki, gotujemy 7-10 minut, aż będą miękkie. Teraz czas na przygotowanie brokuła. Dzielimy go na małe kawałki, takie na "jeden kęs". Gotujemy na parze przez 4 minuty, powinien być jeszcze zupełnie twardy. Od razu przekładamy do miski z zimną wodą, dzięki czemu zachowa swój piękny, zielony kolor. Trzymamy w wodzie przez kilka chwil, następnie odsączamy. Dodajemy do zupy, mieszamy i gotujemy dosłownie jedną minutkę. Wlewamy słodką śmietankę, dodajemy drobno pokrojoną natkę pietruszki, doprawiamy świeżo zmielonym czarnym pieprzem i solą.
Dziadek
2 tyg. temu
Dodajemy liście laurowe, ziarna pieprzu i ziela angielskiego. Wsypujemy suszone grzyby. Gotujemy na średnim ogniu przez 20 minut. Kiełbasę i boczek kroimy na niezbyt drobną kostkę. Żurek będzie smaczniejszy i bogatszy w smaku, jeśli użyjemy różnych rodzajów kiełbasy. Cebulę kroimy na drobną kosteczkę. Na dużej patelni rozgrzewamy olej. Dodajemy pokrojoną kiełbasę, boczek i cebulę. Smażymy często mieszając na średnim ogniu przez 3-4 minuty, aż cebula zacznie się szklić, a mięso przypiekać na brzegach. Przekładamy wszystko do zupy, mieszamy i gotujemy przez 10 minut. Żurek doprawiamy sporą ilością suszonego majeranku. Kiedy grzyby będą miękkie, wlewamy zakwas na żurek. Dodajemy czubatą łyżkę tartego chrzanu. Nie zapominamy o świeżo zmielonym czarnym pieprzu. Wszystko mieszamy i trzymamy na małym ogniu przez kilka dłuższych chwil. Śmietanę solimy, mieszamy, dodajemy kilka łyżek gorącego żurku, dokładnie ponownie mieszamy. Wlewamy do zupy. Wyłączamy ogień, wsypujemy drobno posiekaną natkę pietruszki.
starszy
2 tyg. temu
Cebulę pokrój na drobną kostkę. Kiełbasę pokrój na półplastry o grubości 0,5 cm. Kapustę pekińską pokrój na cienkie i długie paski, a każdą śliwkę na 2-3 kawałki. W dużej patelni rozgrzej olej. Dodaj cebulę, marchewkę i kiełbasę. Smaż, cały czas mieszając na średnim ogniu, przez 2-3 minuty, aż kiełbasa zacznie się przyrumieniać na brzegach. Wlej bulion, dodaj koncentrat pomidorowy i suszone śliwki oraz oba rodzaje papryki. Wymieszaj, gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Dodaj kapustę, wymieszaj i gotuj 2-3 minuty, aż zmięknie. Wsyp odsączoną soczewicę, wymieszaj, trzymaj na ogniu kilka chwil.
johny
2 tyg. temu
smaczniejsze :) Więc takie właśnie wybieramy podczas zakupów. Marchewki zaś kroimy na małą kostkę. Obrane ząbku czosnku kroimy na cienkie plasterki. Cebulę zaś szybko kroimy w drobną kosteczkę. Kiełbasę kroimy na półplasterki o grubości kilku milimetrów. Polecam Ci kiełbasę drobiową z małą ilością tłuszczu, a dużą zawartością białka. Chudy boczek zaś kroimy na cienkie kawałki. Paprykę kroimy na małe kawałki. Ja lubię czerwoną, ale możesz użyć papryki w dowolnym kolorze. W dużym rondlu rozgrzewamy olej. Możesz też użyć masła klarowanego. Dodajemy pokrojoną cebulę. Wrzucamy marchewkę. Delikatnie solimy. Mieszamy. Smażymy na dużym ogniu, cały czas mieszając przez 2 minuty. Dodajemy boczek i kiełbasę. Wsypujemy plasterki czosnku. Mieszamy i smażymy 2 minuty, aż kiełbasa zacznie się rumienić na brzegach. Dodajemy cukinię. Mieszamy. Wlewamy bulion. Dodajemy koncentrat pomidorowy. Wsypujemy czerwoną, wędzoną, słodką paprykę. Smak pokręci ostra papryka. Ja dodaję jej pół łyżeczki, ale można więcej :) Łyżeczka soli selerowej nada potrawce wyjątkowego aromatu. Jeszcze świeżo zmielony czarny pieprz. Dużo pieprzu :) Wszystko mieszamy i gotujemy na średnim ogniu przez około 10 minut. Kiedy sos zgęstnieje, wsypujemy drobno posiekaną natkę. Mieszamy, trzymamy na ogniu kilka chwil. Potrawkę podajemy posypaną kawałkami papryki.
edi
2 miesiące temu
Co ma Obajtek do wiz. O pozwolenie na prace i wizy starali się wykonawcy Olefin 2.
...
Następna strona