Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Deflacja – co to takiego i kiedy się pojawi?

10
Podziel się:

Od września 2021 roku w Polsce wciąż mówi się o rosnącej inflacji. Główny Urząd Statystyczny podał, że w październiku 2022 roku jej poziom wyniósł aż 17,9 proc. w skali roku. Oznacza to drożyznę w sklepach i problemy z dokonywaniem codziennych zakupów przez obywateli. Z utęsknieniem wyczekujemy wyhamowania wzrostu cen, a może i deflacji. Czym ona jest i czy jej wystąpienie na pewno jest korzystne dla przeciętnego Polaka?

Deflacja – co to takiego i kiedy się pojawi?
Wpływ deflacji na gospodarkę. (Licencjodawca)

Czym jest deflacja?

Definicja wskazuje, że masz do czynienia z odwrotnością inflacji, czyli wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych. Jest to zjawisko ekonomiczne, w którym dochodzi do spadku cen. Potencjalnie więc powinna być to sytuacja jak najbardziej pożądana przez obywateli. Za taką samą kwotę pieniędzy, co w poprzednim miesiącu, kwartale czy roku będą mogli kupić więcej produktów i usług. W rzeczywistości jednak deflacja nie jest tak korzystna, jak z pozoru mogłoby się wydawać. 

W przypadku pojawienia się deflacji następuje długotrwały spadek cen i jednocześnie wzrasta siła nabywcza pieniądza. Jej skutkiem jest mała ilość pieniędzy na rynku, a ich wartość nabywcza rośnie, przez co oszczędzanie staje się bardzo opłacalne. Inwestycje na kredyt zamierają. To samonapędzająca się spirala, która może doprowadzić do wielu negatywnych skutków dla gospodarki i obywateli. 

Kiedy występuje deflacja?

Deflacja nie pojawia się z dnia na dzień, podobnie jak inflacja. Kiedy można się spodziewać, że GUS ją ogłosi w Polsce? Zjawisko to wynika najczęściej z takich przyczyn jak:

  • Zbyt mała emisja pieniądza, nienadążająca za potrzebami pojawiającymi się w gospodarce.
  • Recesja gospodarcza, która powoduje zmniejszenie wydatków na konsumpcję, przez co spadają wkrótce ceny produktów i usług.
  • Zbyt restrykcyjna polityka monetarna prowadzona przez bank centralny, polegająca na podwyższaniu lub utrzymywaniu wysokich stóp procentowych, co skłania obywateli do oszczędzania pieniędzy i z drugiej strony zniechęca do zaciągania kredytów.
  • Zaostrzenie warunków kredytowania w bankach, przez co hamowana jest akcja kredytowa i pojawia się spadek podaży pieniądza na rynku przy mniejszym popycie. 

Zarówno w Polsce, jak i na świecie deflacja jest zjawiskiem występującym rzadko. Po 1989 roku, czyli po okresie reformacji gospodarczej, w Polsce mieliśmy z nią do czynienia tylko raz, a spowodowały ją czynniki globalne. Przyczyną wystąpienia okresowego spadku cen dóbr i usług były spadki cen surowców na światowych rynkach. W wyniku tego w połowie 2014 roku pojawiła się deflacja i trwała ona do końca 2016 roku. Najwyższy jej poziom notowano w lutym 2015 roku i wynosił 1,6 proc. 

Czy deflacja jest korzystnym zjawiskiem?

Zaznaczyliśmy już, że deflacja wiąże się ze spadkiem poziomu cen, na co wyczekują przede wszystkim najmniej zarabiający w dobie galopującej inflacji w Polsce. Każdy chciałby płacić mniej za cukier, masło, olej czy mąkę i mięso, ale czy rzeczywiście ekonomiści z utęsknieniem wyczekują deflacji? Nic podobnego!

Nie zawsze jest ona zjawiskiem pożądanym w gospodarce, zwłaszcza jeśli to długotrwała deflacja. Wszystko dlatego, że może skutkować recesją w gospodarce, czyli malejącym PKB w kraju, powodować bezrobocie i ostatecznie doprowadzić do zahamowania rozwoju gospodarczego. Brak pracy i spadające zarobki powodują, że w portfelu mamy coraz mniej pieniędzy. Niedobór pieniądza na rynku hamuje rozwój gospodarki, wymuszając jednocześnie podjęcie interwencji ze strony banku centralnego kierunku poluzowania polityki pieniężnej kraju, co przekłada się na obniżanie wysokości głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. 

Jeśli deflacja trwa bardzo długo, jej negatywne skutki są jedynie potęgowane. Rośnie stopa bezrobocia, nadprodukcja zasobów wywołuje spadki popytu, a wszystkie dobra tracą na wartości. 

Jedynie w krótkim terminie spadki cen spowodują pozytywne szoki podażowe. Przez co w takich korzystnych okolicznościach przedsiębiorstwa stać na to, by oferować konsumentom więcej dóbr. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
Byku
2 lata temu
Deflacja jest dobra dla obywateli ale bardzo zła dla banków a już szczególnie dla rządów i polityków. Bo nikt nie bierze kredytów wstrzymuje się z zakupami bo po kupować teraz jak można poczekać uzbierać całą sumę i kupić później taniej bez żadnych odsetek. A dla rządów i polityków to istna tragedia. Ceny spadają przez co spadają wpływy z podatków pośrednich typu VAT. Wartość długu nie jest zżerana przez inflację. Nie ma miejsca na rozdawnictwo trzeba prowadzić zrównoważony budżet państwa. Dla tego już za wczasy ja demonizują. Bo w naturze i gospodarce jest tak że zawsze po gwałtownych wzrostach są gwałtowne spadki. Tak będzie i z inflacja bo w końcu politycy czy tego chcą czy nie będą musieli z nią walczyć inaczej obywatele w najlepszym wypadku przy kolejnych wyborach wywala ich na polityczny śmietnik.
Rafal
2 lata temu
Bełkot. Deflacja jest korzystna dla obywateli. Szkodliwa dla banków , rządów
Gondziol
2 lata temu
Byku dobrze pisze. Deflacja jest dobra dla obywateli a najgorsza dla banków a zła dla rządów, dlatego próbują dążyć do inflacji na poziomie około 5% wtedy mają możliwość drukowania pustych pieniędzy aby przekupywać wyborców socjalistycznymi łakociami a jednocześnie nie wywołają buntu społecznego z powodu zbyt dużej inflacji
NAJNOWSZE KOMENTARZE (10)
Gienia
2 lata temu
Czyli przyjdzie sprawiedliwość ale nie do końca bo Polaków nierobow będą zwalniać a Ukraińców zostawia i będą pracować za miskę ryżu a rząd I reszta złodziei będą się dalej bogacić
Brootal
2 lata temu
Czyli deflacja jest dla szarewgo obywatela jak najbardziej korzystna. Jest skrajnie niekorzystna dla banków i tym podobnych instytucji, ale nikt chyba po nich płakał nie będzie.
Rafal
2 lata temu
Bełkot. Deflacja jest korzystna dla obywateli. Szkodliwa dla banków , rządów
Młody
2 lata temu
Z tego materiału wynika że deflacja ma identyczne skutki jak inflacja tylko ludzie w sklepie płacą mniej. Napiszcie to jeszcze raz bo to masło maślane.
A2
2 lata temu
To ja wolę deflację po stokroć niż taka inflację jak obecnie