Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Deweloperzy rządzą. Polacy kochają nowe mieszkania. Chodzi nie tylko o standard

59
Podziel się:

Deweloperzy w Polsce mają aż 47 proc. udział w rynku mieszkaniowym – wynika z najnowszych danych Eurostatu. To największy odsetek w gronie dużych krajów europejskich. Nowe mieszkania wybieramy nie tylko dlatego, że oferują wyższy standard, ale też dlatego, że mieszkań w Polsce po prostu brakuje.

Deweloperzy rządzą. Polacy kochają nowe mieszkania. Chodzi nie tylko o standard
Deweloperzy w Polsce mają aż 47 proc. udział w rynku mieszkaniowym – wynika z najnowszych danych Eurostatu (WP, Mateusz Madejski)

Ponad 47 proc. - za taką część obrotów na rodzimym rynku mieszkaniowym odpowiada sprzedaż mieszkań realizowana przez deweloperów. Eurostat, który podaje te dane, bierze pod uwagę wartość sprzedawanych lokali, a nie ich ilość.

I choć wciąż więcej sprzedaje się w Polsce mieszkań z drugiej ręki, to rozmiar rodzimego rynku pierwotnego jest imponujący - informuje HRE Investments.

Ożywienie w mieszkaniówce w drugiej połowie roku

Najnowszy wynik jest bardzo blisko rekordów, które notowaliśmy w latach 2016 i 2020. - Przy tym pamiętajmy, że rok 2021 był dla deweloperów rokiem szczególnym. Sprzedali oni wtedy mieszkanianajwyższej wartości w historii ze względu na rosnące ceny i duży ruch w biurach sprzedaży - zaznacza Bartosz Turek z HRE.

W 2022 roku było już znacznie gorzej. Co prawda ceny transakcyjne wciąż pięły się w górę, ale znacznie spadła liczba sprzedawanych mieszkań. Według szacunków JLL w największych miastach liczba sprzedawanych lokali stopniała o około połowę. Na podsumowanie przez urząd całego ubiegłego roku trzeba jeszcze poczekać.

Jak wynika z danych HRE, udział rynku pierwotnego w całym rynkowym torcie w 2022 roku stopniał w okolice 40 proc. To i tak wysoki wynik, bo przecież w latach 2009-10 na mieszkania od deweloperów Polacy wydawali około 1/3 wszystkich pieniędzy przeznaczanych na zakup mieszkań.

Jaki będzie rok 2023? Ułatwienia w dostępie do kredytów zaproponowane przez KNF oraz prognozy dotyczące stopniowo taniejących "hipotek", spadku dynamiki inflacji czy rosnących płac dają szansę na ożywienie w mieszkaniówce.

- Gwałtowne przyspieszenie możemy też zobaczyć w drugiej połowie roku, gdy rząd uruchomi program tanich kredytów dla osób kupujących pierwsze "M" - przewiduje Bartosz Turek.

Problem braku mieszkań dobija Polaków

Rodzimy wynik jest też imponujący na tle innych krajów starego kontynentu. Jedynie w dwóch małych krajach (na Malcie i na Cyprze) nowe domy i mieszkania odpowiadają za większą niż w Polsce część rynku mieszkaniowego.

Mówimy tu jednak o wyspach na tyle niewielkich, że bardziej zasadne byłoby porównywanie ich do dużego miasta niż obszaru całej Polski. Tuż za podium plasują się Estonia, Słowacja i Bułgaria. W krajach tych udział rynku pierwotnego w obrotach na całym rynku mieszkaniowym wynosił około 38-39 proc.

Dla porównania w takich krajach jak Czechy, Hiszpania, Włochy, Niemcy, Szwecja czy Francja udział rynku pierwotnego w całym rynku mieszkaniowym jest nawet kilkukrotnie niższy niż w Polsce. Na dole tabeli od lat utrzymuje się za to Dania - tym razem z wynikiem nieprzekraczającym 1 proc. Niezmiennie duńscy deweloperzy sprzedają wręcz symboliczną ilość mieszkań.

Dlaczego w Polsce lokale deweloperskie są aż tak popularne? Popyt na nieruchomości wynikał w 2021 roku wprost z odkręcenia kurków z kredytami mieszkaniowymi. Od lat mierzymy się nad Wisłą z problemem braku mieszkań.

Gdy odsiejemy z urzędowych statystyk mieszkania nienadające się do zamieszkania oraz domy wakacyjne, a do tego uwzględnimy potrzeby migrantów, to braki możemy oszacować na około 2 miliony lokali – wynika z szacunków HRE Think Tank. Skoro więc w Polsce brakuje mieszkań, to i trudno się dziwić, że Polak częściej niż przeciętny Europejczyk kupuje mieszkanie nowe, a nie to z rynku wtórnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
WYRÓŻNIONE
xccxcxcx
2 lata temu
Polaków ubywa - cały czas budują bloki i domy a mieszkań wciąż brakuje...
Observateur
2 lata temu
Wszedzie, bloki na osiedlu kojarza sie z imigracja i handlem narkotykami. W Polsce to marzenie ludu.
Tak jest
2 lata temu
Wolnych mieszkań na wynajem jest sporo. Sam mam dwa. Dopóki jednak nie zostanie zmienione prawo chroniące niepłacących lokatorów przed eksmisją i ich zamieszkiwanie na koszt właściciela, bezkarnie niszczących wynajmowane mieszkania to żaden rozsądny właściciel nie wynajmie im swojego lokalu, ja na pewno nie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (59)
EDoDuyp
2 lata temu
Przepraszam ale prawda jest taka że architekci budują jak im przepisy pozwalają, totalne dno, urbanistyka jak można budować osiedle bez dróg, parkingów bez przedszkoli.. ,szkół, ..parków, terenów rekreacji. Jak za komuny powstawało całe osiedla miało to ład i skład, było blisko. Teraz rąbią gorzej niż w Bngladeszu.
Wojtas
2 lata temu
Naiwni kto im to kupi !
trdf
2 lata temu
Rząd wspiera tę bańkę na rynku nieruch.…regulacje dla deweloperów, zwiększające im koszty, które przerzucają potem na klientów (większa cena mieszkania)… planują jakieś kredyty na 2%, planuje też rozdawać kasę ludziom, którzy nie mają na wkład własny, a więc ludziom z małymi dochodami albo ze złymi nawykami, bo nie umiejącymi oszczędzać i potem od nich będą przejmować te niespłacone mieszkania? Uzbieranie wkładu własnego 20% ceny pokazuje czy ludzie potrafią oszczędzić i są zdolni do spłaty pozostałych 80%. Gdy kupuje się mieszkanie lub dom potrzeba rozsądku i przydaje się kalkulator żeby nie przepłacić. Najbezpieczniej kupić za gotówkę, ale można też i na kredyt. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emeryrtura nie jest Ci potzrebna . Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
Tak jest
2 lata temu
Wolnych mieszkań na wynajem jest sporo. Sam mam dwa. Dopóki jednak nie zostanie zmienione prawo chroniące niepłacących lokatorów przed eksmisją i ich zamieszkiwanie na koszt właściciela, bezkarnie niszczących wynajmowane mieszkania to żaden rozsądny właściciel nie wynajmie im swojego lokalu, ja na pewno nie.
klient dewelo...
2 lata temu
tylko uważajcie przy podpisaniu aktu czy jest ten sam deweloper np SPInvest główny a w akcie co innego po to aby po podpisaniu ostatniego aktu rozwiązać sie a co za tym idzie nie ma do kogo puszczać reklamacji rękojmi itp MAFIA PATOLOGIA DEWELOPERÓW UWAŻAJCIE A RZĄD NA TO POZWALA
...
Następna strona