Nie ulega żadnej wątpliwości, że ranking związany z wypoczynkiem w górach, praktycznie zawsze wygląda tak samo. Najpopularniejsze destynacje najczęściej stanowią: Zakopane, Karpacz, Szklarska Poręba, Krynica-Zdrój i Białka Tatrzańska. To, co ulega zmianie, to najczęściej ich pozycje. W sezonie zimowym znajdują się na pierwszych miejscach, natomiast w sezonie letnim wyprzedzają je miejscowości nadmorskie. Jednak w dalszym ciągu znajdują się w czołowej dziesiątce lub dwudziestce zestawienia.
Popularność gór przez cały rok, na pewno nie powinna dziwić. Turyści spędzają tu swój wolny czas aktywnie, zdobywając szczyty i korzystając z różnorodnych atrakcji. Pewnym zaskoczeniem, w przypadku każdej miejscowości górskiej, jest fakt, że Polacy najczęściej decydują się na jedną określoną kategorię obiektów. Są to oczywiście domki w górach, które niezależnie od sezonu, cieszą się zainteresowaniem przekraczającym nawet 30%. Z czego to wynika i czy jest to na pewno najtańsza opcja noclegu w górach?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile trzeba zapłacić za domki w popularnych miejscowościach górskich?
Wydawać by się mogło, że popularność domków wynika nie tylko z komfortu wypoczynku, ale i z ceny. Czy jest to aby na pewno najtańsza opcja noclegu? To zależy. Warto w takim przypadku wziąć pod uwagę lokalizację, w której znajdują się wybrane domki. Zdecydowanie taniej będzie na obrzeżach miejscowości niż w ścisłym centrum lub w pobliżu szlaków górskich, które prowadzą na popularne szczyty. Istotny jest również sezon, w którym organizuje się swój wypoczynek w górach. Za te najdroższe miesiące uznaje się przede wszystkim wakacje oraz czas od Świąt Bożego Narodzenia do zakończenia ferii zimowych, kiedy to topowe lokalizacje górskie są szturmowane przez wakacje.
W przypadku cen domków w górach, warto wziąć pod uwagę sam standard obiektu. Zdecydowanie więcej Polacy zapłacą za nowoczesne i ekskluzywne obiekty, wyróżniające się klimatem, wystrojem i udogodnieniami. I najważniejsze. Skoro jest to dom przeznaczony dla kilku lub kilkunastu osób, to zdecydowanie taniej będzie w takim przypadku, gdy zapełni się wszystkie dostępne miejsca. Czy wypoczynek pary w domku 10-osobowym ma sens? Z pewnością nie!
A jak prezentuje się cennik domków w popularnych lokalizacjach w górach? Średnia cena noclegu w domku w górach wynosi 408 zł i dochodzi nawet do kilku tysięcy za dobę. Wszystko jest uzależnione od wyżej wymienionych kwestii. Warto również zwrócić uwagę, że ceny noclegów w domkach w górach w weekend są droższe o 43% od cen w dzień powszedni.
Dla kogo przeznaczone są domki w górach i kto najbardziej na tym skorzysta?
Tak naprawdę z tej kategorii noclegów może skorzystać absolutnie każda grupa turystów. Wspomniana wyżej para również może zamieszkać w domku, który jest przeznaczony dla kilku osób. Ale czy ma to sens?
Z założenia, domki kilkuosobowe są przeznaczone dla rodzin z dziećmi i grup znajomych. I tak też jest w rzeczywistości, bo Polacy przyjeżdżają tu najchętniej w gronie najbliższych osób. Mają namiastkę swojego własnego domu, wspaniałe warunki i mnóstwo przestrzeni oraz ciszę i spokój, które tak trudno zapewnić w przypadku kompleksu obiektów, które gromadzą wielu turystów.
Bieszczady - świetna opcja na krótki i tani wyjazd
A czy domki, z ekonomicznego punktu widzenia, są opłacalne? Oczywiście, że tak. Przeliczając ceny na osobę, koszty rozpoczynają się nawet od wartości rzędu 60-70 zł. W pensjonatach, czy kwaterach i pokojach ceny są nawet dwa razy większe. Warto jednak zapełnić wszystkie dostępne miejsca. Im mniej turystów, tym nocleg będzie droższy. Ceny tak naprawdę różnią się w zależności od sezonu, ale mimo wszystko jest to zdecydowanie najtańsza opcja noclegu w przypadku zorganizowanych grup.
Materiał sponsorowany przez Nocowanie.pl