To jeden z projektów ustaw opracowanych w ramach wprowadzania "Polskiego Ładu". Nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma wprowadzić ułatwienia dla inwestora w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej.
Ustawa wprowadza możliwość budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, jedynie w procedurze zgłoszenia.
"Już na etapie zgody na realizację przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m. kw. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji nowych przepisów.
W ustawy przewiduje się wymóg, aby budowane domy do 70 m. kw. były budynkami wolnostojącymi. Została też określona maksymalna gęstość zabudowy: jeden taki budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 m. kw.
Ma to zagwarantować, że nowe przepisy będą służyły wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.
Nowelizacja przewiduje też zmianę w zakresie dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku z obecnych 35 m. kw. do 70 m. kw.
"Mając na uwadze względy bezpieczeństwa przewiduje się wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m" - czytamy w OSR.