Rząd dał zielone światło jednorazowemu dodatkowi w kwocie 3 tys. zł domów ogrzewanych piecem na węgiel. Za opracowanie projektu ustawy odpowiada ministerstwo klimatu i środowiska. Oto jakie rodzaje opału będą nim objęte.
"Zgodnie z art. 2 ust. 1 projektu ustawy o dodatku węglowym, dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. Zgodnie z art. 2 ust. 3 przedmiotowego projektu, przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. W związku z powyższym informuję, iż ekomiał spełnia powyższe warunki. Dodatek węglowy obejmuje więc również ekomiał" - podał rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska w rozmowie z money.pl.
Co trzeba zrobić, żeby uzyskać dodatek węglowy?
Zgodnie z założeniami pieniądze będą przysługiwać gospodarstwom domowym, w których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, koza, kominek, ogrzewacz powietrza, piecokuchnia, trzon kuchenny, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.
Warunkiem koniecznym do uzyskania dodatku węglowego jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Wnioski będzie można składać zaraz po wejściu w życie ustawy. Wnioskujący będą mieli czas do 30 listopada. Gmina, mając wgląd do ewidencji, będzie miała maksymalnie miesiąc na wypłatę pieniędzy.
Ochrona przed rosnącymi cenami węgla
Ponadto istnieje możliwość ubiegania się o dodatek osłonowy. Gospodarstwa domowe używające węgla do ogrzewania mogą otrzymać do 1,4 tys. zł. Wnioski można składać do końca października 2022 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zgodnie z szacunkami resortu klimatu, w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny w celu grzewczym wynosiła 4,3 mln, a w 3,8 mln był to podstawowy nośnik ogrzewania pomieszczeń. Zużycie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych ministerstwo szacuje na ok. 7,4 mln ton.