Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PAM
|

Duża zmiana w korzystaniu z AGD. Naprawy będą łatwiejsze

8
Podziel się:

Rada Unii Europejskiej przyjęła w czwartek dyrektywę o prawie do naprawy. Celem nowych przepisów jest umożliwienie łatwych, tańszych i szybszych napraw, zamiast kupowania nowych urządzeń.

Duża zmiana w korzystaniu z AGD. Naprawy będą łatwiejsze
Rada UE przyjęła dyrektywę o prawie do naprawy (East News, MAREK BAZAK)

Obecnie konsumenci w Europie często wymieniają zepsute urządzenia na nowe. To dlatego, że naprawy są kosztowne, na rynku brakuje części zamiennych lub urządzenia są zaprojektowane w taki sposób, że nie można ich naprawić.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Nowy obowiązek producentów

Nowe unijne przepisy mają to zmienić. Przyjęte w czwartek przez Radę UE prawo do naprawy ma umożliwić konsumentom łatwe, szybkie i tanie naprawy sprzętów domowych.

Zgodnie z nową dyrektywą producenci będą zobowiązani oferować szybkie i korzystne cenowo usługi naprawy oraz informować klientów, że mają oni prawo do tego, żeby domagać się tej usługi. Dodatkowo urządzenia, które zostaną poddane naprawie jeszcze na gwarancji, otrzymają dodatkowy rok okresu zabezpieczenia, co ma zachęcić konsumentów do tego, żeby wybrali naprawę zamiast wymiany produktu.

Naprawa ma być dostępna także po upływie okresu gwarancji. Żeby ułatwić proces, w Unii uruchomiona zostanie platforma, gdzie konsumenci będą mogli znaleźć m.in. informacje o punktach napraw działających w ich sąsiedztwie.

Przepisy obejmą określoną kategorię sprzętów domowych, w tym zmywarki, pralki, smartfony czy wyświetlacze elektroniczne, ale lista ta w każdej chwili może zostać rozszerzona.

Państwa UE mają dwa lata na wprowadzenie zmian

Unijni prawodawcy nie ukrywają, że liczą nie tylko na to, że nowe przepisy pomogą ograniczyć w UE liczbę elektrośmieci, ale również na to, że nowe regulacje zachęcą producentów do projektowania sprzętów tak, żeby były one bardziej trwałe i dawały się naprawić. Politycy mają nadzieję, że nowe przepisy stworzą nowe miejsca miejsca pracy.

Przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w unijnym dzienniku ustaw. Państwa członkowskie będą miały 24 miesiące na wprowadzenie ich do prawa krajowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Stary serwisa...
2 miesiące temu
Tylko kto będzie to robił? Średni wiek serwisanta AGD to ponad 50 lat. Młodzi nie garną się do tej pracy.
miloush
2 miesiące temu
Zdecydowanie zostanie to wrzucone w koszty i przełożone na konsumenta. Pi razy oko, że z automatu każdy produkt podrożeje o te 20%
Leśny ludek
2 miesiące temu
Nareszcie UE. wprowadza coś mądrego. Dosyć jednorazówek, agd sporo kosztuje i musi być jak dawniej naprawialne a nie, że producenci robią z nas frajerów.
procedura
2 miesiące temu
Gwarancja jest dobrowolna i żaden producent nie musi jej dawać. Czyli zamiamiast dawać wrazie naprawy dodatkowy rok gwarancji nie da jej wcale...
gawor
2 miesiące temu
jak pokazali pralki, to myślałem że napiszą o rozkładanych bębnach, takich jak dawniej. Bęben się rozłożyło, wymieniło łożyska, potem złożyło i cieszyło że pierze jak nowa. Ale komuś to przeszkadzało, i zrobili wszystkie pralki z bębnami nierozkładanymi. A nowy bęben to połowa ceny pralki.