Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Dwie wieże do rozbiórki. Koszt wyburzenia tajemnicą

569
Podziel się:

Zmieniły się plany w kwestii elektrowni Ostrołęka. Zamiast węgla będzie gaz. Orlen wraz z PGNiG wspólnie podejmą się inwestycji. Dwa potężne, ponad 100-metrowe pylony mają zostać rozebrane.

Dwie wieże do rozbiórki. Koszt wyburzenia tajemnicą
Ostrołęka (Flickr, Greenpeace Polska)

Ostatnim widocznym śladem po rządowych planach dotyczących budowy "ostatniej elektrowni węglowej w Polsce" są dwie wielkie wieże. Ale i one mają w najbliższych miesiącach zniknąć - pisze next.gazeta.pl.

Ostrołęka nie będzie elektrownią węglową, ale gazową. Tak zdecydowały Orlen i PGNiG, które połączyły siły we wspólnej inwestycji. Podzielą się udziałami odpowiednio 51 do 49 proc.

- Pozyskanie partnera do budowy elektrowni gazowej w Ostrołęce to kolejny krok przybliżający nas do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji. Wpisuje się ona w założenia nowej strategii PKN Orlen do 2030 r. związane z niskoemisyjnością oraz zabezpieczeniem systemu elektroenergetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii - mówił prezes Daniel Obajtek.

Jak podkreślił, inwestorzy wchodzą w kolejny etap, "przybliżając się do skutecznej realizacji" budowy nowej Ostrołęki.

Jednak nim powstanie nowa elektrownia konieczne będą wyburzenia. I tu wracamy do omawianych dwóch 12-metrowych pylonów.

Zobacz także: Mikro-elektrownia atomowa. Przedsiębiorcy chcą je stawiać przy firmach

- Odnosząc się do demontażu wspomnianych wież, tak zwanych pylonów, są to konstrukcje, które w technologii gazowej nie są wykorzystywane, w związku z tym powstała konieczność ich rozbiórki. Jest to uwzględnione parametrami technologicznymi. Wszystkie elementy realizowanej inwestycji bloku C w technologii węglowej są przez nas wykorzystywane, to znaczy analizujemy możliwość wykorzystania elementów z technologii węglowej, aby to było w maksymalnym stopniu do wykorzystania w projekcie gazowym - tak o ich losie mówił Dominik Wadecki, wiceprezes ds. operacyjnych Energa SA podczas obrad sejmowej Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych, którego wypowiedź przytacza portal next.gazeta.

Przypomnijmy, że to na nie w czerwcu tego roku wspinał się Greenpece, aby rozwiesić wielki transparent z hasłem nawiązującym do kryzysu klimatycznego. Z kolei opozycja na ich tle pytała o koszty zarzuconej inwestycji.

Koszty budowy, a teraz wyburzenia dwóch wież chciał poznać senator Krzysztof Berejza. Zwrócił się w tej sprawie do Energii. Odpowiedzi na to pytanie nie otrzymał, gdyż, jak przekonuje spółki, są one objęte tajemnicą przedsiębiorstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(569)
WYRÓŻNIONE
PYCHA ....
4 lata temu
MILIARD ZŁOTYCH PODATNIKA WYRZUCONO W BŁOTO ..........
tezeusz
4 lata temu
To już wiemy dlaczego energia drożeje i opłata mocowa zaczyna obowiązywać. Polacy muszą zapłacić za niekompetencję pisowców
Danka
4 lata temu
W TVP pokażą to jako kolejny sukces Rządu PiS ;)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (569)
Tic-Tac
4 lata temu
Wieże, wbrew temu co wypisuje i o czym mówi Brejza, nie zostaną rozebrane do końca. Owszem, zmieni się ich wysokość ale te niższe zostaną wykorzystane do projektu gazowego. To tak w telegraficznym skrócie, bowiem w internecie i na stronach inwestorów, jest cała masa informacji na ten temat.
Ja Mariola
4 lata temu
Nie tylko koszt rozbiórki to tajemnica , zerwanie kontraktu też
BF1
4 lata temu
oficjalnie 1 mld w budowę pylonów i infrastruktury, a nieoficjalnie mówi się o 2-3, do tego dojdzie rozbiórka za pomocą robotów.
PaOwiec
4 lata temu
A było tak dobrze, mieliśmy drugą Irlandię ludzie wracali z zagranicy, pielęgniarki, policjanci i nauczyciele zarabiali godne pieniądze, powstawały nowe miejsca pracy, powstawały nowoczesne technologie, elektrownie. Przyszedł pis i wszystko szlak trafił.
Ekonomista
4 lata temu
Gdzie jest 250 mld z Vatu ? Gdzie 150 mld z OFE ? No gdzie koledzy z PO ?
...
Następna strona