Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Dymisja Teresy Czerwińskiej. "Newsweek": nastąpi wraz z rekonstrukcją rządu

207
Podziel się:

Dymisja minister finansów zostanie dla niepoznaki wkomponowana w kwietniową rekonstrukcję rządu, którą wymusza start niektórych ministrów w wyborach do Europarlamentu - twierdzi tygodnik. Według "Newsweeka" Czerwińska będzie polską kandydatką do międzynarodowej instytucji.

Morawiecki: burza w szklance wody. Czerwińska: to zamyka temat
Morawiecki: burza w szklance wody. Czerwińska: to zamyka temat (RAFAL OLEKSIEWICZ/REPORTER)

Według "Newsweeka" szefowa resortu finansów jest ostro skonfliktowana z PiS. - Wydawała się lojalną, spokojną kobietą, dlatego została ministrem, ale dziś tego żałujemy - miał powiedzieć tygodnikowi ważny polityk Zjednoczonej Prawicy.

Dymisja Czerwińskiej według tygodnika na odbyć się w sposób aksamitny, by nie wywołać wrażenia, że następuje w wyniku konfliktu o "Piątkę".

Okazją będzie rekonstrukcja rządu, która powinna odbyć się jeszcze w kwietniu Jest ona konieczna, ponieważ w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego startują niektórzy ministrowie jak szef MSWiA Joachim Brudziński czy Anna Zalewska, szefowa MEN.

Następcą Czerwińskiej na fotelu ministra finansów prawdopodobnie będzie obecny wiceminister Leszek Skiba, który ma mieć wysokie notowania u premiera.

Spekulacje na temat rychłej dymisji minister finansów trwają pomimo wielokrotnych zaprzeczeń polityków PiS, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, a nawet samej Teresy Czerwińskiej.

O silnym sporze pomiędzy Czerwińską a Morawieckim co to możliwości sfinansowania "Nowej Piątki" nie raz pisał "Dziennik Gazeta Prawna", a o nieprzyjętej w lutym przez premiera dymisji szefowej resortu finansów 20 marca napisał bliski PiS portal wPolityce.pl.

Morawiecki nazwał te doniesienia "burzą w szklance wody". Czerwińska długo milczała na ten temat - co tłumaczono to jej zwolnieniem lekarskim - a gdy pojawiła się w pracy, stwierdziła tylko, że po wypowiedzi premiera "temat jest zamknięty".

Nie pojawiło się jednak żadne jasne dementi, że w lutowej rozmowie Morawieckiego z Czerwińską z ust minister finansów padła deklaracja podania się do dymisji. To nie gasi spekulacji na temat odejścia Czerwińskiej z rządu.

Główną przesłanką jest fakt, że Czerwińska jako minister finansów dotąd publicznie nie zapewniła, że nie będzie problemu ze środkami budżetowymi na finansowanie wartych około 40 mld zł programów socjalnych.

"Szukamy możliwości sfinansowania i to polega na tym, że przeglądamy stronę wydatkową i dochodową" - powiedziała kilka dni temu Czerwińska. Minister finansów ocenia, że już w tym roku deficyt sektora publicznego podskoczy do 1,5 proc. z 0,5 proc. w 2018 r.

Dodała, że chce zrobić wszystko, by deficyt sektora publicznego nie przekroczył 3 proc. PKB. To poziom, przy którym Bruksela może wdrożyć procedurę nadmiernego deficytu.

Na konferencji naukowej "Planowanie Wieloletnie - Efektywność Wydatków Publicznych - Benchmarking" Czerwińska podkreśliła, że wydatki trzeba dostosować do możliwości państwa i uwarunkowań ekonomicznych. - Każda decyzja w zakresie sztywnych wydatków powoduje konsekwencje w latach przyszłych - zwróciła uwagę.

Jak napisał niedawno "Dziennik Gazeta Prawna", resort Czerwińskiej szykuje nawet pismo do innych ministerstw, by ograniczyły zbędne wydatki i znalazły pieniądze na obietnice rządu.

Zbigniew Kuźmiuk, eurodeputowany PiS wyraził nadzieję w tekście dla wPolityce.pl, że "wreszcie ustaną spekulacje prowadzone przez opozycję i związane z nią media, że minister Czerwińska, nie akceptuje ostatnich propozycji wydatkowych przedstawionych przez Prawo i Sprawiedliwość i w związku z tym podała się (albo poda się w najbliższym czasie) do dymisji". O dymisji napisał jako pierwszy napisał właśnie portal wPolityce.pl, dodając nawet do tytułu "tylko u nas".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(207)
WYRÓŻNIONE
piotr12345
6 lat temu
"Wydawała się lojalną, spokojną kobietą, dlatego została ministrem, ale dziś tego żałujemy - miał powiedzieć tygodnikowi ważny polityk Zjednoczonej Prawicy." Właśnie ,za mało lojalna za bardzo profesjonalna , nie zgadza się na wszystkie pomysły prezesa tylko realnie patrzy do państwowej skarbonki ... A takich PIS-owi nie potrzeba ..
Polacy
6 lat temu
Uciekaj kobieto od razu i powiedz społeczeństwu prawdę o finansach Polski!
koniec jest b...
6 lat temu
Tam nie potrzeba myślących i profesjonalnych tylko posłusznych .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (207)
Aksum
6 lat temu
Kwestia ciągłego trwania programu 500+ i polityki socjalnej jest najważniejsza. Bez ciągłości nie będzie efektów tych wydatków
ja
6 lat temu
Szkoda czasu tracić na polityków. Wszyscy są siebie warci. Żadna partia, polityk, rząd nam nie pomoże bardziej niż my sami. Dlatego trzeba inwestować w siebie. Żeby ludzie mieli większe szanse, muszą chcieć coś zmienić, coś zrobić zamiast czekać aż ktoś za nich coś zrobi. Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jset Ci potzrebna” – Pokazuje jak kilka prostych decyzji może spowodować że zbudujemy majątek i osiągniemy finansową wolność.
tomasz
6 lat temu
Opozycja pisze że to przez ostatnie propozycje podatkowe których Czerwińska nie akceptuje. Jak zwykle to tylko spekulacje a nagonka jest godna pożałowania. Burza w szklance wody, jak powiedział pan Premier. Za chwilę zobaczymy nowego specjalistę a gospodarka będzie się rozwijać jak dotychczas.
podatnik
6 lat temu
kaczynski zapłacił najwyższą kaucję aby nie siedzieć w historii świata ! 40 - do 60 miliardów kosztuje przykrycie afery SREBRNEJ , a zapłacą podatnicy . Mam nadzieję że i tak pójdzie siedzieć !!!
krzysztof5005
6 lat temu
Do wszystkiego trzeba mieć umiar. Nadmierna konsumpcja kończy się długiem i ograniczeniami w przyszłości. Wydatki na kredyt nie powinny iść na konsupcję, mogą natomiast być kierowane w tworzenie nowych miejsc pracy, nowe zakłady produkcyjne, na badania naukowe, na rozwój technologii, na nowe przedsięwzięcia infrastrukturalne. Dobrze skalkulowane wydatki na te cele stają się automatycznie inwestycjami i w przyszłości mogą przynieść dodatkowe wpływy do budżetu. Rozbudowa socjalu jest wskazana ale jedynie do wysokości równowagi budżetowej. Dziś w tej wysokości piątka Kaczyńskiego się nie mieści. Impuls pobudzający gospodarkę jaki niesie za sobą zwiększenie podaży pieniądza na rynku jest w obu przypadkach ten sam z tą różnicą, że impuls konsumpcyjny ma bardziej rozproszone oddziaływanie, głównie w gospodarce żywnościowej i usługowej w tym turystycznej. Gdybym to ja rządził krajem, to na tego typu wydatki nigdy bym się nie zgodził, a przynajmniej aż tak duże.
...
Następna strona